Jdi na obsah Jdi na menu

Boží priatelia

26. 9. 2017

https://lamenteemeravigliosa.it/wp-content/uploads/2017/01/AmiciKaždý z nás si denne vyberáme ľudí, s ktorými sa chceme priateliť. Je však len veľmi málo z nich, ktorí nakoniec vstúpia do úzkeho vzťahu - ktorí vstupia “do nášho domu”. Tých nakoniec nazveme priateľmi v užšom slova zmysle. Existuje mnoho parametrov, ktoré zvažujeme pri našom výbere. Iní zostávajú v pozícii pozorovateľov z diaľky - známi, susedia či “priatelia” na Facebooku...

Dnešné evanjelium nám pripomína, že Ježiš je nasledovaný veľkým zástupom. Dokonca ani tí najbližší sa k nemu nedokážu priblížiť. Ježiš uvíta túto situáciu ako dobrú príležitosť, aby vysvetlil jeho výber priateľov. Sú to "tí, čo počúvajú Božie slovo a uskutočňujú ho."

Nie je to sympatia, krása, bohatstvo, spoločenské postavenie… Je to počúvanie a prijímanie Božieho Slova v každodennom živote. A práve Mária bola prvá, ktorá toto Slovo nechala vstúpiť do svojho života. Dokonca skrze ňu sa rodí do tohto sveta. Čo si myslíš: je prijatie Božieho slova ľahké alebo ťažké? Akokoľvek, je to jediné Božie kritérium ako sa stať Božím priateľom.

 

Lk 8,19-21: Za Ježišom prišla jeho matka a bratia, ale pre zástup sa nemohli k nemu dostať. Oznámili mu: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú ťa vidieť.“ On im odvetil: „Mojou matkou a mojimi bratmi sú tí, čo počúvajú Božie slovo a uskutočňujú ho.“

george-washington.jpgMyšlienka na záver: V zápiskoch prvého prezidenta Spojených štátov, Georgea Washingtona možno čítať: “Pravé priateľstvo je ako rastlina, ktorá rastie pomaly a musí prejsť i traumami nepriazne, aby sa nakoniec mohla takto aj volať”.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 27. 9. 2017 8:51)

Nakoľko slovo Božie počúvam a hlavne nakoľko ho uskutočňujem - to vo mne vzbudzuje oprávnené obavy, pretože to je asi to hlavné.

Re: Komentár

(Dominik, 27. 9. 2017 19:43)

Jasne Stanislav, obava nie je v podstate nič zlé. Dokonca i kríza má viac pozitívneho v sebe ako negatívneho. A Božie Slovo - prinášajúc obavy i krízu - je znakom nového začiatku.