Jdi na obsah Jdi na menu

Život vo vzťahu

12. 10. 2017

http://ori-www.terranuova.it/var/terranuova/storage/images/novitUž starovekí filozofi, počnúc Aristotelom, zadefinovali človeka ako racionálnu a sociálnu bytosť. Teda, že bytostne k nemu patrí schopnosť poznávať a vytvárať vzťah. V schopnosti myslieť a komunikovať realizuje svoju ľudskosť. Človek tak nedokáže žiť bez druhých.

Potom, čo Ježiš naučí svojich učeníkov modlitbu “Otče náš…”, vysvetľuje zmysel akejkoľvek modlitby: “Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!” Skrze jemu vlastný naratívny spôsob, vysvetľuje tak pozíciu modliaceho človeka (neoblomnosť a vytrvalosť) ako aj Boha (štedrosť a starostlivosť).

V centre modlitby nie je ani tak samotná prosba, ako skôr ľudská dôvera voči Otcovi. Modlitba nám tak otvára priestor, ktorý individualizmus a egoizmus zatvárajú. Teda, že naplnenie ľudského ľudského života a šťastia je možné jedine vo vzťahu s Bohom a s blížnym. Ide o naplnenie v duchu prosby každej kresťanskej modlitby: “…príď Tvoje kráľovstvo…”

 

Lk 11,5-13: Ježiš povedal učeníkom: „Niekto z vás má priateľa. Pôjde k nemu o polnoci a povie mu: ‚Priateľu, požičaj mi tri chleby, lebo prišiel ku mne priateľ z cesty a nemám mu čo ponúknuť.‘ A on znútra odpovie: ‚Neobťažuj ma! Dvere sú už zamknuté a deti sú so mnou v posteli. Nemôžem vstať a dať ti.‘ Hovorím vám: Aj keď nevstane a nedá mu preto, že mu je priateľom, pre jeho neodbytnosť vstane a dá mu, čo potrebuje. Aj ja vám hovorím: Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!“

paulinus.jpgZamyslenie na záver je z pera talianskeho svätca Pavlína z Noly: “Človek bez Krista je prach a tieň.”

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 12. 10. 2017 10:37)

Toto je text, ktorý mi dáva nádej na časnú pomoc Boha otca a hlavne na spásu duše.