Jdi na obsah Jdi na menu

Svedectvo

17. 10. 2015

http://2.bp.blogspot.com/-OxVxGt7MgpU/VQb01QHxFeI/AAAAAAAAItI/gPEšte pred rokom som stretol môjho bývalého profesora na jednej konferencii, ktorý si ma premeral očami a hovorí mi: “Dominik, môžeš už prestať s tým klerikalizmom!” Narážal na kňazskú košeľu, ktorú som mal oblečenú na sebe. Iste, bolo by smutné, ak by sme my kňazi nosili túto košeľu len pre “jej výhodnosť”. A chýbal nám rozmer svedectva sv. Františka, ktorý sa s bratmi išiel “prejsť” v habite, aby tak evanjelizoval.

Dnešné evanjelium nám pripomína, že kresťan je v prvom rade svedkom Krista pred ľuďmi. Mentalita a budúcnosť sveta závisí od toho, ako naplní túto úlohu ohlasovania. Dokonca aj budúcnosť samotného učeníka je zviazaná s touto jeho úlohou: “Každého, kto mňa vyzná pred ľuďmi, aj Syn človeka vyzná pred Božími anjelmi.” Ježiš tieto slová hovorí v kontexte s pretvárkou a povrchnosťou farizejov a zákonníkov. Je smutná situácia kresťana, ktorému chýba odvaha vyznávať Krista pred ľuďmi zo strachu či vypočítavosti.

Paradoxom, že v svojom konaní a v šírených myšlienok chceme byť sekulárnejší, ako to od nás “žiada” samotný svet a doba, v ktorej žijeme. A tak aj v posvätnom priestore rodiny, chrámov, internetových stránok zaznievajú skôr filozofické úvahy ako ohlásenie samotnej radostnej zvesti Božieho slova. Stačí sa pozrieť na to, čo zdieľame a šírime prostredníctvom statusov, nástenok, tweeterov, mobilov, o čom rozprávame pri stretnutiach s inými.

 

Lk 12,8-12: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Hovorím vám: Každého, kto mňa vyzná pred ľuďmi, aj Syn človeka vyzná pred Božími anjelmi. Ale kto mňa zaprie pred ľuďmi, bude zaprený pred Božími anjelmi. Ak niekto povie niečo proti Synovi človeka, odpustí sa mu to. Kto by sa však rúhal Duchu Svätému, tomu sa neodpustí. Keď vás budú vodiť do synagóg, pred úrady a vrchnosti, nestarajte sa, ako a čím sa budete brániť alebo čo budete hovoriť, lebo Duch Svätý vás v tú hodinu poučí, čo treba hovoriť.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 22. 10. 2015 14:09)

anázorom Tvojho profesora - kňaza som nemilo prekvapený a určite s ním nesúhlasím - kňaz by mal byť oblečený tak, aby to na ňom bolo vidieť - aby v sekulárnom svete reprezentoval Božie kráľovstvo - zvlášť u nás, kde mu nehrozí pri jeho identifikácii smrť, ako v moslimskom svete, a údajne aj v niektorých regiónoch Francúzska.
Aj ja nosím na aute - viditeľne krížik - a mnohí tiež.
Alebo sa máme zatajovať - hanbiť sa za to, že sme kresťania?
Tým, že tieto symboly nosíme - hovoríme sekulárnemu sveta: aj my sme tu.