Jdi na obsah Jdi na menu

Rozhodnutie

http://www.psicologo-milano.it/newblog/wp-content/uploads/2015/0Istý sociológ pomenoval jeden z ľudských paradoxov týmito slovami: “človek žije v limitovanom svete spôsobom, akoby jeho život nemal žiadne limity”. Ekonomicky, sociálne, spoločensky musí neustále robiť kompromisy. A od týchto kompromisov bude závisieť jeho budúcnosť. Je ťažká pozícia otca či matky, ktorí sa musia rozhodnúť, či kúpia “žobrajúcemu” dieťaťu stú hračku alebo pre seba manuál z vývinovej psychológie (ktorý môže stáť aj 100 eúr), aby pochopili svoje dieťa a pomohli mu k plnému rastu. Prítomnosť je ťažká.

V dnešnom evanjeliu Ježiš pokračuje vo výzve: “Buďte pripravení!” Nehovorí ju cudzím, ale svojim vlastným učeníkom. Tým, ktorí sa rozhodli nasledovať, ale ešte nepoznajú naplno obsah tohto nasledovania. Platí to pre všetkých, podľa zodpovednosti a poznania, ktoré sa každému dostalo. Ale vychádzajúc z podstaty človeka, ktorý nie je vlastníkom ale správcom. A správny a dobrý správca koná podľa Pánovej vôle - Božej vôle. A múdry je ten, ktorý ju dokáže rozoznať.

Ako často počúvame my kňazi: “Padre pomôžte mi odhaliť Božiu vôľu.” Akoby ona bola mimo nášho života. A my, ako Janko z rozprávky, musíme zanechať všetko a ísť hľadať Božiu vôľu - naše šťastie - do sveta. Božou vôľou je už to, že sme sa narodili do konkrétnej rodiny. Božou vôľou je, že sme stretli konkrétnych ľudí, študujeme na konkrétnej škole, pracujeme v konkrétnom zamestnaní, založili a žijeme v konkrétnej rodine… Byť pripravený naplniť úlohu matky-manželky, otca-manžela, syna-dcéry, zamestnaca-zamestnávateľa, studenta-učiteľa je realizáciou Božej vôle v našom živote. Toto je realizáciou včerajšej výzvy: “bedra majte opásané”.

 

Niečo o prítomnosti z myšlienok C.S. Lewisa nájdete na tomto linku.

Lk 12,39-48: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú hodinu príde zlodej, nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte.“ Peter mu povedal: „Pane, toto podobenstvo hovoríš iba nám, alebo všetkým?“ Pán povedal: „Kto je teda verný a múdry správca, ktorého pán ustanoví nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával určený pokrm? Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad všetkým, čo má. Ale keby si ten sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde,‘ a začal by biť sluhov a slúžky, jesť, piť a opíjať sa, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej nevie, oddelí ho a dá mu podiel medzi nevernými. Toho sluhu, ktorý poznal vôľu svojho pána, no nepripravil sa a nesplnil jeho vôľu, veľmi zbijú. Toho, ktorý ju nepoznal a urobil niečo, za čo si zaslúži bitku, menej zbijú. Kto mnoho dostal, od toho sa bude mnoho požadovať, a komu veľa zverili, od toho budú viac žiadať.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 22. 10. 2015 13:30)

Toto mi otvorilo oči - aj o mne stále platí : má uši a nepočuje, má oči a nevidí.
Božia vôľa vôbec nie je tak tajomná, alebo inak povedané - takou ju robí len naša hluchota a slepota.
Pozri sa - uvedom si kde si a plň svoje povinnosti, ktoré Ti z Tvojej sociologicky povedané, pozície aroly vyplývajú.
Alebo ešte inak - daj Bohu, čo je Božie a svetu, čo je svetské.

Oprava

(Slovenčinár, 21. 10. 2015 8:41)

Rýchlo opravte to dlhé ú v slove eúr....☺ Až na túto chybičku to je, tak ako vždy skvelé