Jdi na obsah Jdi na menu

Vhodný čas

22. 10. 2015

http://www.dionidream.com/wp-content/uploads/momento-presente.jpJe mi ľúto hľadieť na strápených ľudí, ktorí si nevšímajú prítomnosť. Zabudli, že teraz je ten pravý čas, keď predo mnou stojí pôvabná osoba, pestrofarebný pohľad, výzva do života, úloha k naplneniu… Naopak žijú v neuskutočniteľných plánoch do budúcnosti či plačú nad prežitou minulosťou.

Celá 12. kapitola Lukášovho evanjelia sa snaží definovať to, čo znamená “teraz”, ako príhodný okamih vždy vo vzťahu k prežívaniu viery. Viera sa tak stáva realitou, ktorá vytvára históriu (nie len ovplyvňuje alebo poznačuje): je spomienkou na minulosť, projektom pre budúcnosť a realizuje sa v prítomnosti. Zvlášť prítomnosť je charakterizovaná urgentnosťou - ako správny čas pre obrátenie. Tieto dejiny viery sú však poznačené “rozdelením”, kde na jednej strane stoja tí, ktorí si hovoria spravodliví - tak ateisti a zbožní, ktorí nepotrebujú spásu a obrátenie; na druhej hriešnici, ktorí vedia, že sami to nedokážu a spoliehajú sa na Boží dar. Toto rozdelenie pochádza z rozhodnutia alebo odmietnutia nasledovať Krista.

Ježiš o tomto rozdelení jasne hovorí: “Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie.” Toto rozdelenie v ľudských dejinách nie je cieľom jeho pôsobenia. Naopak, jeho túžba je jasná: “až budem vyzdvihnutý od zeme, všetkých pritiahnem k sebe”. Jeho dielo je priniesť tomuto svetu Boží pokoj a zjednotenie. Ale tento pokoj nie je pokoj mŕtvych, nie je pokojom kompromisov. Je to zrieknutie sa zlého a egoizmu. A prijatie dobra, spravodlivosti a lásky cez skutky obety. Teda nie je to Ježiš, ktorý rozdeľuje, ale je to naše rozhodnutie ho prijať alebo odmietnuť. Nasledovať ho alebo ísť si svojou vlastnou cestou. Každý z nás je postavený pred túto urgentnú výzvu k rozhodnutiu.
Teda teraz dvihni hlavu a poobzeraj sa okolo…

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku: Oheň.

Lk 12,49-53: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Oheň som prišiel vrhnúť na zem; a čo chcem? Len aby už vzplanul! Ale krstom mám byť pokrstený a ako mi je úzko, kým sa to nestane! Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie. Lebo odteraz sa päť ľudí v jednom dome rozdelí: traja proti dvom a dvaja proti trom. Rozdelia sa otec proti synovi a syn proti otcovi, matka proti dcére a dcéra proti matke, svokra proti neveste a nevesta proti svokre.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář