Jdi na obsah Jdi na menu

Realizácia

20. 10. 2015

http://www.vividavvero.net/blog/wp-content/uploads/2010/03/credeMožno viacerí kňazi poznajú moment, kedy si pred nich v kancelárii sadne človek, nahodí ten skleslý a depresívny výraz tváre. Hlboko si vzdychne a s vráskami na čele začne: “Padre, som unavený z tohto života. Nič ma neteší. Žijem život, ktorý som si nevybral. Stále dookola tie isté veci.” V tedy si pomyslím: “aký krásny deň som mohol mať”. Naučil som sa, že úsmev je chytľavá záležitosť, tak nahodím ten svoj (nebojte sa nie je to o premáhaní, pretože v duchu sa smejem nad tragickosťou situácie človeka, ktorý má všetko a nevníma to bohatstvo). Zväčša sa hneď spýtam: “Čo ste urobili, aby ste vyšli z tejto vašej situácii? Aby ste navrátili životodárnu silu tomu svojmu životu? Ak treba, začali plávať proti prúdu?”

Človek sa stáva tým, čo očakáva. Kto očakáva smrť, stáva sa jej synom a prináša ju aj ostatným. Kto očakáva Krista, žije tým istým životom. Kresťanská existencia spočíva v očakávaní toho, ktorý má prísť: ženícha. Komunita, pre ktorú píše evanjelista Lukáš, si je vedomá vzdialeného druhého príchodu Krista. Ale tento čas, má byť naplneným časom. Kristus predstavuje dva neodmysliteľné aspekty svedectva. Učeník je pozvaný, aby mal: “bedrá … opásané a lampy zažaté!” Bedrá opásané znamenajú prácu, službu a kráčanie. Teda jeho putovanie sa realizuje v každodennej práci a službe. Zároveň jeho život, zapálený Kristovým svetlom, ožaruje na tejto púti ostatných. Ježiš o prítomnom okamihu hovorí ako o čase spásy, v ktorom Cirkev svedčí o Kristovi pred svetom. Jeho spása je zverená veriacim. Tak dejiny sa stávajú priestorom rozhodnutia a obrátenia, bdenia a vernosti voči Slovu.

Nezabúdajme na Ježišove slová zo včerajšieho evanjelia: “Bojte sa toho, ktorý keď zabije, má moc uvrhnúť do pekla!” Bdieť teda znamená realizáciu, ale nie seba. Ale povolania, ktorého sa nám dostalo. Máme túžbu po šťastí, využime čas modlitby, aby sme našli spôsob realizácie svojho šťastia.

 

Ďalšie zamyslenie k textu: Nerušiť.

Lk 12,35-38: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bedrá majte opásané a lampy zažaté! Buďte podobní ľuďom, ktorí očakávajú svojho pána, keď sa má vrátiť zo svadby, aby mu otvorili hneď, ako príde a zaklope. Blahoslavení sluhovia, ktorých pán pri svojom príchode nájde bdieť. Veru, hovorím vám: Opáše sa, posadí ich k stolu a bude ich obsluhovať. A keď príde pred polnocou alebo až nad ránom a nájde ich bdieť, budú blahoslavení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 22. 10. 2015 13:39)

Úplne super,
naplňme svoj čas modlitbou a prácou pre seba i pre druhých,
nesťažujem sa a nezáviďme, verme, že problémy nám umožňujú rásť
a že Boh aj zlé dokáže obrátiť na dobré.
Nakoniec veci, ktoré sa nám dejú nie sú ani dobré ani zlé - tieto znamienka imá dávame le my sami - a to väčšinou mylne.