Jdi na obsah Jdi na menu

Očiam neviditeľné

12. 12. 2015

malyprincliska.jpg– Tu je moje tajomstvo, – povedala líška. – Je veľmi jednoduché: dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.
– To hlavné je očiam neviditeľné, – opakoval malý princ, aby si to zapamätal.
– Čas, ktorý si strácal pre svoju ružu, robí tvoju ružu takou dôležitou.
– Čas, ktorý som strácal pre svoju ružu… – opakoval malý princ, aby si to zapamätal.
– Ľudia zabudli na túto pravdu, – povedala líška. – Ale ty na ňu nesmieš zabudnúť. Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš. Si zodpovedný za svoju ružu…

Potom ako sa Ježiš zjavuje vo svojej sláve na vrchu premenenia a zaznieva hlas otca, ktorý jasne hovorí: "Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie; počúvajte ho.” Slová, ktoré zazneli aj pri krste v Jordáne. Teda na začiatku verejného pôsobenia. Učeníci prepoja udalosť so slovami, ktoré prichádzali od farizejov, ktorí "hovoria, že najprv musí prísť Eliáš” až sa naplnia dejiny spásy. Starý zákon sa vskutku uzatvára príchodom Eliáša ako predchodcu Mesiáša: "ja vám pošlem proroka Eliáša, skôr než príde Pánov deň, veľký a hrozný". Tak ako Ježišove utrpenie na kríži sa uzatvára vyrieknutím tohto mena zo strany istého pozorujúceho pod krížom: "Počkaj, nech uvidíme, či ho Eliáš príde vyslobodiť.” Na rozdiel od ostatných, učeníci veľmi rýchlo pochopia, že tým ohláseným prorokom je Ján Krstiteľ. Ten, ktorý otvára priestor k poznaniu toho, ktorý prichádza a nesmie zostať nepoznaný.

Koľkokrát vo svojom živote sme stratili to správne chápanie udalostí, ktoré nás zasiahli. Ich pochopenie prišlo až s odstupom času a nám zostala len ľútosť vyjadrená slovami: “prečo len som toto nevedel, bol by som konal celkom ináč”. Takéto poznanie je darom ale aj cvikom. Boh nám pomáha, aby naše srdce chápalo to, čo je očiam neviditeľné a mysli neuchopiteľné. Zároveň to chce i cvik. Rozvíjať v sebe ducha vnútorného poznania, čo chce čas a záujem. Advent je takýmto časom. Kedy dokážeme v pravde a so záujmom uchytiť prítomnosť spôsobom, aby som v budúcnosti nemusel nikdy povedať: "vôbec som si to vtedy neuvedomoval" či "keby som to mohol ešte raz prežiť".

 

Mt 17,10-13: Keď zostupovali z vrchu, učeníci sa pýtali Ježiša: „Prečo zákonníci hovoria, že najprv musí prísť Eliáš?“ On odpovedal: „Áno Eliáš príde a všetko obnoví. Ba hovorím vám, že Eliáš už prišiel, no nespoznali ho a urobili s ním, čo chceli. Takisto bude od nich trpieť aj Syn človeka.“ Vtedy učeníci pochopili, že im hovoril o Jánovi Krstiteľovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 14. 12. 2015 9:57)

Toto je veľmi dôležité:
1. odkedy existuje človek - všetko čomu venuje svoj čas a teda i úsilie tým nadobúda hodnotu.
2. Rozvojom vedy a techniky nadobudol človek moc nad flórou i faunou, čo znamená, že sa stal zodpovedný za ich ďalšiu budúcnosť, Bohužiaľ sa zdá, že to neberieme vážne - ani varovanie, že ničením prírody ničíme seba.

Re: Komentár

(Dominik, 17. 12. 2015 7:38)

Na jednej z prednášok zaznelo, že tak "super - v blahobyte", ako sa má súčasná generácia, sa nemala v minulosti žiadna a je neúnosné, aby sa mali aj budúce generácie.