Jdi na obsah Jdi na menu

Jarmo života

7. 12. 2016

jarmo.jpgIstý známy mi napísal na Facebook: “Myslím si, že cítiť spokojnosť pri prežívaní všednej každodennosti … je ... veľké umenie a prejav vyzretosti, ak niekto dokáže všedné, sivé dni prežívať s trpezlivosťou, vytrvalosťou a v harmónii." Pýtate, ako dosiahnuť takúto vyzretosť?

Ponúkol by som dnešnú Ježišovu výzvu: "Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu." Predpokladom je tichosť a pokora, ako základné kamene pravého života. Ježiš ich spomína v Blahoslavenstvách: "Blahoslavení tichí, lebo oni budú dedičmi zeme." Takýto postoj umožňuje stať sa opravdivým dedičom zeme.

Silu tejto Ježišovej výzvy som si uvedomil pri každodennom vstávaní počas tridsaťdenného kráčania do Santiaga de Compostela. Naložiť na svoje plecia batoh, v ktorom bolo všetko potrebné pre život (niečo aj naviac). Síce ťažký, ale potrebný. Ten batoh sa stal opravdivým jarmom, ktoré sa stalo príjemným vždy, keď bolo potrebné - kráčaním sa pomaly a isto stával dokonca aj ľahším (míňala sa marhuľovica a lieky).

 

Ďalšie zamyslenia na tento úryvok: Komplikácia (2014), Dar seba samého (2015).

Mt 11,28-30: Ježiš povedal: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář