Jdi na obsah Jdi na menu

Vyprázdniť vieru

2. 1. 2017

http://sp.depositphotos.com/32718171/stock-photo-losing-hope.htmMnohí, v tomto týždni, iní v budúcom, vstúpia do svojej každodennosti prežívanej v práce, v škole či v rodine. Často opúšťajúc všetko, čo zažili v čase Vianočných sviatkov. Prežívanie spoločenstva rodiny, byť kresťanom a lásky, ktorá dáva, zostane obyčajnou spomienkou. Zanechávajú Toho, ktorý nám dáva šancu zažiť toto všetko.

Preto, potrebujeme slová svätého Jána, ktorý nám pripomína skutočnú identitu Ježiša. Oklieštenie tejto Božej identity Ježiša nie je problémom akejsi vzdialenej “ svätej doktríny”, nesie v sebe odmietnutie skutočnej hodnoty Božieho daru. To, čo vedie k pravej nádeje, nádeje vo vzkriesenie: “Ak vo vás zostane to, čo ste počuli od začiatku, aj vy ostanete v Synovi aj v Otcovi. A prisľúbenie, ktoré nám dal on, je večný život."

Poprieť Ježišove božstvo nezbavuje silu jeho pravidiel dobrého života. Veľmi dobre vieme, aké je dôležité pre spoločnosť znovu objaviť krásu opravdivej lásky, ktorá je schopná darovať sa. Toto oklieštenie Ježišovej identity vedie k znehodnoteniu viery. Ona sa stáva čímsi “sociálnym”, filozofiou dobrého života, etikou správania. Viera sa tak stáva jednoduchým prostriedkom vnútorného uspokojenia. Už to nebude jedná z troch Božských čností a Bohom ponúknutá cesta.

 

1Jn 2,22-28: Milovaní, kto je luhár, ak nie ten, kto popiera, že Ježiš je Kristus!? To je antikrist, kto popiera Otca i Syna. Kto popiera Syna, nemá ani Otca. Kto vyznáva Syna, má aj Otca. Nech zostáva vo vás, čo ste počuli od začiatku. Ak vo vás zostane to, čo ste počuli od začiatku, aj vy ostanete v Synovi aj v Otcovi. A prisľúbenie, ktoré nám dal on, je večný život. Toto som vám napísal o tých, čo vás zvádzajú. A pomazanie, ktoré ste od neho dostali, ostáva vo vás a nepotrebujete, aby vás niekto poúčal. Ale ako jeho pomazanie vás poúča o všetkom a je pravdivé, nie je lžou teda ako vás poučilo, ostávate v ňom. A teraz, deti moje, ostávajte v ňom, aby sme mali dôveru, keď sa zjaví, a aby sme pri jeho príchode neboli ním zahanbení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář