Jdi na obsah Jdi na menu

Správny dar

3. 1. 2017

spravnydar.jpgPočas Vianočného obdobia sme zažili v našich rodinách to, čo znamená “darovať", alebo skôr darovať seba samého v láske. Nie je to ľahké. Mohli sme to vidieť v našom pátraní po správnom darčeku pre konkrétnu osobu. Jeden človek mi napísal: “Čo mi chceš popriať do Roku 2017? To, čo si poslal sa neráta, je to neosobné!” Pre mňa v tom momente začalo hľadanie správnych slov pre tú konkrétnu osobu. Urobiť všetko preto, aby sa to malé gesto priania stalo opravdivým darom.

Apoštol Ján nás vyzýva vnímať Boží dar: “Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi…” Je to nesmierna Božia láska, v ktorej sa môžeme stávať jeho adoptívnymi deťmi. Ale nielen to. Tam je ešte väčší prísľub, pretože “ešte sa neukázalo, čím budeme". Apoštol nechce vniesť tieň do Božieho volania. Ale snaží sa vyjadriť plnosť Božieho daru, ktorý pre nás Boh pripravil.

Pred nami je však otázka: Ako môžem prijať tento dar? Ako proces vlastného očisťovania. Povzbudzuje nás: “usiluj sa byť čistý, ako je on čistý” Vedie nás k tomu, čo Kristus zjavuje v Blahoslavenstvách: “Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.” Teda nie správanie ala “poslušný chlapec” ma vedie k prijatiu tohto veľkého daru, ale trvalá metanoia alebo konverzia.

 

1Jn 2,29–3,6: Milovaní, ak viete, že je spravodlivý, vedzte, že každý, kto koná spravodlivo, z neho sa narodil. Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme. Preto nás svet nepozná, že nepoznal jeho. Milovaní, teraz sme Božími deťmi, a ešte sa neukázalo, čím budeme. Vieme však, že keď sa on zjaví, budeme mu podobní, lebo ho budeme vidieť takého, aký je. Každý, kto má túto nádej v neho, usiluje sa byť čistý, ako je on čistý. Každý, kto pácha hriech, pácha aj bezprávie, lebo hriech je bezprávie. A viete, že on sa zjavil, aby sňal hriechy, a v ňom hriechu niet. Kto ostáva v ňom, nehreší; kto hreší, ten ho nevidel, ani nepoznal.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář