Jdi na obsah Jdi na menu

Zaradovali sa

27. 10. 2015

http://www.autistici.org/macerie/wp-content/uploads/bilico.jpgVo farnosti máme ornát (to vrchné oblečenie, ktoré kňaz nosí na sebe počas slúženia sv. omše), ktorý viackrát mal na sebe počas slávenia liturgie pápež Pavol VI. Nikto ho veľmi nechce nosiť, ja ho však mám veľmi rád. Je to jednoduchý kus látky, ale veľmi jemný na dotyk a ľahučký. Na niektorých miestach už vidno zub času. Človek sa v ňom cíti, akoby sa ho jemne dotýkala Božia ruka. Na rozdiel od iných brokátových, vyčačkaných a ťažkých ornátov. Nehovorím už o tých husličkových muzeálnych troj-štvorkilových “sťahovačkách”. Tie sme dalo do múzea. Niektoré veci totiž patria do múzea, veľa nám povedia o nás, o našom rozvoji, ale pohľad treba zamerať do prítomnosti.

Predchádzajúci úryvok jasne deklaruje, že Božie kráľovstvo už pôsobí medzi ľuďmi. Bolo by zlé hľadie na neho ako na minulosť alebo len budúcnosť. Dvoma prirovnaniami Ježiš predstavuje akým spôsobom pôsobí. Jeho zjavná viditeľnosť je skoro nulová. Realizuje sa Ježišovým štýlom - pod znakom chudoby, náboženskej a politickej nepatrnosti. Nenesie v sebe žiadne prvky pompéznosti. Zdá sa, že je odsúdené na zánik. Ale v tom zjavuje svoju životodárnu silu, spontánnosť a špecifickosť. Božie kráľovstvo je darované hriešnikom, ktorí ho vidia a prijímajú. Náboženským očiam “spravodlivých” je ukryté a často znehodnocované.

Boh necháva človeka slobodného v tom, či ho prijme alebo nie - necháva nás písať si našu osobnú históriu. Ale uzurpuje si právo interpretovať ju. Paradoxne to, čo nakoniec sa bude rátať je jeho interpretácia, ktorú nám zjavuje vo svojom Synovi. Sú silné slová evanjelia, na ktoré nadväzujú dnešné prirovnania: “Keď to povedal, všetci jeho protivníci sa zahanbili, ale ľudia sa radovali zo všetkých slávnych skutkov, ktoré konal”. Vždy sa pýtam vo svojom srdci: stojím so svojimi zápiskami (s mojou históriou) na strane zahanbených, alebo tých, ktorí sa tešia pred Božou interpretáciou?

 

Lk 13,18-21: Ježiš povedal: „Čomu sa podobá Božie kráľovstvo, k čomu ho prirovnám? Podobá sa horčičnému zrnku, ktoré človek vzal a zasial vo svojej záhrade. Keď vyrástlo, bol z neho strom a nebeské vtáky hniezdili na jeho konároch.“ A zasa povedal: „K čomu prirovnám Božie kráľovstvo? Podobá sa kvasu, ktorý žena vezme a vmiesi do troch mier múky, až sa všetko prekvasí.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 28. 10. 2015 9:00)

Existencia (takmer) neviditeľného Božieho kráľovstva na Zemi, je jediná nádej väčšiny ľudstva pred definitívnym ujarmením hŕstky svetovládcov.
Inak (mierne menej kresťanským jazykom) možno hovoriť o noosfére.