Jdi na obsah Jdi na menu

Ako v rozprávke

13. 11. 2015

http://i.sme.sk/cdata/5/56/5606385/tri-orisky-pro-popelku1_490.jRozprávky v sebe nesú posolstvo, v ktorom dobro vždy víťazí. A víťazom sa stáva človek, ktorý ho hľadá. Ktorý na vlastnej koži zažije dielo Zla a jeho prinášajúce utrpenie. Ale aj napriek týmto neustálym obetám a úsilia uchováva svoj pohľad zameraný na perspektívu dobra. Dokonca aj v tomto stave - dnes by sme to nazvali “utrpenie” - si zachováva radosť z prítomnosti a maličkostí v nej prežívaných. Pripomeňme si “Marušku a dvanásť mesiačikov” či “Tri oriešky pre popolušku”, ktoré nepopierajú trpkosť stavu, ale tešia sa z okamihov.

Ježiš ponúka svojim poslucháčom vzory správania zoči-voči prítomnému okamihu: sú to Noe a Lót. Ich súčasníci napĺňaním svojich vlastných predstáv o šťastí smerujú k zatrateniu. Zahynú vo vodách a v ohni Božej spravodlivosti. Kdežto tieto dve osobnosti dejín Izraelského národa so svojimi vernými, si budujú miesto spásy a úteku pred smrťou v náručí Božej milosti. Ježiš obracia pozornosť učeníkov na nový spôsob vnímania a nazerania na prítomný okamih.

Cieľom človeka nie je útek z reality, ktorému sa uchyľuje aj súčasný človek. Útek do sveta snov či virtuálneho sveta. Uchýlenie sa do sveta minulosti či do budúcnosti. Naopak jeho cieľom je uchytiť svoju prítomnosť a priestor, v ktorom žije s novou mentalitou a pohľadom, ktoré mu ponúka evanjeliová vízia. Ja preto Boh pripomína človeku, že miesto a čas Božieho kráľovstva je vždy “tu a teraz”. A s ním prichádzajúca spása nespočíva v neobyčajných udalostiach - ale v každodennosti obyčajného života. Tam Boh prejavuje svoju objímajúcu a žehnajúcu ruku. Je jedno kde a s kým sa nachádzaš, záleží na tom, aký význam dáš tým miestam a ľuďom.

 

Lk 17,26-37: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ako bolo za dní Noema, tak bude aj za dní Syna človeka. Ľudia jedli, pili, ženili sa a vydávali až do dňa, keď Noe vošiel do korába. Tu prišla potopa a zahubila všetkých. Podobne ako to bolo za dní Lota: ľudia jedli, pili, kupovali, predávali, sadili, stavali, ale v deň, keď Lot odišiel zo Sodomy, spustil sa oheň a síra z neba a všetkých zahubili. Priam tak bude aj v deň, keď sa zjaví Syn človeka. Kto bude v ten deň na streche a veci bude mať v dome, nech nezostupuje vziať si ich, a kto bude na poli, nech sa takisto nevracia nazad. Spomeňte si na Lotovu ženu. Kto sa bude usilovať zachrániť si život, stratí ho, a kto ho stratí, získa ho. Hovorím vám: V tú noc budú dvaja na jednej posteli: jeden bude vzatý a druhý sa ponechá. Dve budú spolu mlieť: jedna bude vzatá, druhá sa ponechá.“ Oni sa ho opýtali: „Kde, Pane?“ On im povedal: „Kde bude mŕtvola, tam sa zhromaždia aj orly.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 13. 11. 2015 8:05)

Opäť dobrá poznámka o Božom kráľovtve.