Jdi na obsah Jdi na menu

Je jedno

12. 11. 2015

Včera som prežil zvláštny večer. Uprostred tohto multikultúrneho sveta v Ríme, kde som ráno na ulici stretol Japonca, na univerzitnej chodbe rozprával s Angolanom, v tlačenici v metre som nechtiac drgol do Američana, usmial som sa na Peruánku a večer podpichol Talianku, sediac v stáročiami a obetami poznačenej Lateránskej bazilike počujem zaznievať spev a modlitby v slovenčine. Uvedomil som si, aký je to jedinečný okamih.
http://www.pul.it/wp-content/uploads/2013/10/Santa-Messa-di-inau
Trochu ma zarazili slová, ktoré tam v tom okamihu zazneli: “Je jedno či sme v tejto bazilike alebo v poslednej kaplnke vo svete.” Mne to v tom okamihu neprišlo vôbec jedno. Sláviť Eucharistiu v slovenskom jazyku v “chráme chrámov” - matke všetkých katedrál sveta. Z pohľadu sakramentológie je to naozaj “svätá” pravda. Kristus je prítomný aj v tom poslednom bohostánku. Ale príde mi potrebné dodať, že ľudsky to nie je jedno. Dokonca to nebolo jedno ani prítomným Slovákom, ktorí tam boli prvý a možno aj posledný krát v živote.

Možno aj táto skúsenosť jedinečného okamihu (a takých v našom živote nie je veľa, ktoré vstúpia hlboko do našej duše), mi pomohla uvedomiť si silu Kristových slov v dnešnom evanjeliu o prítomnom okamihu i priestore, v ktorom sa tu a teraz nachádzam. Človek je tak navyknutý na rýchlo meniace sa obrazy pred jeho očami, že nie je priam schopný uchopiť ten prítomný okamih. Preto táto potreba sa zastaviť nad slovami, ktoré v jazyku mojej skúsenosti môžu znieť: “Nepýtaj sa kedy a kde príde Božie kráľovstvo. Prežívaj ho v každom okamihu svojho života.” Totiž ono je stav, v ktorom tvoje srdce a tvoja myseľ prežíva okamih prítomnosti Boha: “Božie kráľovstvo je medzi vami”. A tak nezáleží na obrazoch, ktoré vstupujú do tvojho vnútra, ale ako je nastavené tvoje srdce.

 

Ďalšie zamyslenie k úryvku: Trpezlivosť

Lk 17,20-25: Keď sa farizeji opýtali Ježiša, kedy príde božie kráľovstvo, on im povedal: „Božie kráľovstvo neprichádza tak, že by sa to dalo spozorovať. Ani nepovedia: ‚Aha, tu je!‘ alebo: ‚Tamto je!‘, lebo Božie kráľovstvo je medzi vami.“ A učeníkom povedal: „Prídu dni, keď si budete žiadať uvidieť jeden z dní Syna človeka, ale neuvidíte. A povedia vám: ‚Hľa, tu je!‘, ‚Hľa, tamto je!‘ Nechoďte nikde, nebežte za nimi! Lebo ako blesk, keď sa zablysne, ožiari všetko od jedného kraja neba až po druhý, tak aj Syn človeka v svoj deň. Ale najprv musí mnoho trpieť a toto pokolenie ho zavrhne.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 12. 11. 2015 9:06)

Vynikajúca charakteristika Božieho kráľovstva.