Jdi na obsah Jdi na menu

Prijatý imigrant

17. 11. 2015

http://www.avvenire.it/Cronaca/PublishingImages/LapresseFo_47480Pri istej “debatke” ohľadom imigrantov (či utečencov) som si uvedomil, že sa stávajú obyčajným nástrojom pre… Akoby si Západ prestal uvedomovať, že k nám prichádza človek so svojou kultúrou, históriou, zvykmi, hodnotami, názormi. To, čo nenávratne ovplyvní - nie len dianie a smerovanie - ale celú podstatu Európy. Pre konšpiračných teoretikov: som presvedčený, že by to mohlo byť pozitívne (skôr to však bude negatívne, a to z dôvodu spôsobu, akým ich my vnímame a za čo ich považujeme). Totiž, Európu nezaujíma prichádzajúci konkrétny človek, ale masa, počty, výkonnosť, pracovná sila, demografický vývoj. Preto sa imigrácia stáva pre niekoho pozitívnou a pre iného negatívnou silou. Smutná je i jedna i druhá pozícia, pretože motiváciou je stále utilitaristický pohľad a nie človek.

Dnešný úryvok z evanjelia ponúka silný obraz pohľadu na človeka. Zástup pre Krista nie je neurčitá masa fanklubu, ktorý ho chce vidieť, dostať podpis, urobiť si selfie. V jeho očiach sú to konkrétni ľudia s konkrétnymi motívmi a konkrétnymi možnosťami. Preto v evanjeliu môžeme nájsť tento silný obraz, v ktorom sú predstavené základné prvky obrátenia. Ešte lepšie povedané, ako sa realizuje spása v konkrétnom živote. To, čo sa zdá nemožné pre mnohých, pre Boha sa stáva skutočnosťou. Kedy túžba vidieť Mesiáša sa stretáva s nutnosťou zostať pri ňom a nahliadnuť do jeho podstaty. Isteže, toto nie je jediná udalosť, ktorá popisuje vnútorné pochody obrátenia. Rozprávanie o Zachejovi je obrazom a popisom obrátenia každého človeka, ktorý sa postavil zoči-voči Spasiteľovi.
Zachej, nie len malej postavy, ale aj muž malého srdca. Bohatý a mocný, odmietaný a nenávidený, ktorému zástup neumožní, aby uvidel okolo prechádzajúceho Spasiteľa. Ale Zachej je zvedavý - natoľko, že hľadá spôsob, aby uvidel bez toho, aby bol videný. Paradoxne, Ježišov pohľad i slovo smeruje na neho. Situácia vytvára priestor záchrany ľudskej duše, preto táto urgentnosť zo strany Ježiša: “Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome!” Jeho podstata sa nemení, ale jeho srdce sa zväčšuje.

Ako málo si uvedomujeme, že pred sebou nemáme “kohosi” ale “konkrétneho človeka”. Možno potrebujeme sa naučiť hľadieť novým spôsobom na človeka. Tak ako Ježiš na Zacheja - "prijatého imigranta".

 

Lk 19,1-10: Ježiš vošiel do Jericha a prechádzal cezeň. A tu muž, menom Zachej, ktorý bol hlavným mýtnikom a bol bohatý, zatúžil vidieť Ježiša, kto to je, ale nemohol pre zástup, lebo bol malej postavy. Bežal teda napred a vyšiel na planý figovník, aby ho uvidel, lebo práve tade mal ísť. Keď Ježiš prišiel na to miesto, pozrel sa hore a povedal mu: „Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome!“ On chytro zišiel a prijal ho s radosťou. Keď to videli, všetci šomrali: „Vošiel k hriešnemu človekovi!“ Ale Zachej vstal a povedal Pánovi: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne.“ Ježiš mu povedal: „Dnes prišla spása do tohoto domu. Veď aj on je Abrahámovým synom. Lebo Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Veľmi, veľmi slabá reflexia...

(Michal, 17. 11. 2015 8:44)

Veľmi, veľmi slabá reflexia...
Taká sladká, naivná, povrchná, postmoderná...
"Akoby si Západ prestal uvedomovať, že k nám prichádza človek so svojou kultúrou, históriou, zvykmi, hodnotami, názormi."
Práve že si to Západ jasne uvedomuje...!
Prichádzajú k nám "jednotlivci" ktorí neuznávajú žiadnu demokraciu,
prichádza k nám "masa" v ktorej ženy a deti sú druhoradé bytosti,
prichádza k nám náboženstvo (islam) ktoré trestá smrťou ak náhodou prestúpite na inú vieru. Prichádza masa ktorá nemá v úmysle rešpektovať kultúru svojich hostiteľov. Kresťania majú povinnosť týchto ľudí milovať, ale kresťania majú právo aby im neboli sympatickí! Porovnávať - ekonomických migrantov - lebo to vo väčšine tzv. utečenci sú so Zachejom je faux pas. Zachej rozdal polovicu svojho majetku. Na druhej strane ekonomický migrant má jasnú predstavu o tom, ako sa bude podieľať na výdavkoch štátu (sociálne dávky), ale neuvažuje ako bude do neho prispievať. Takže tak...

Re: Veľmi, veľmi slabá reflexia...

(Dominik, 17. 11. 2015 14:01)

Prepáč Michal,
ak by si Západ toto všetko uvedomoval, neprijímal by túto masu. Západ hľadí na túto masu prichádzajúcich ľudí utilitaristicky - t.j. očami výhodnosti (napr. zaplniť lacnou pracovnou silou trh - 500tisíc voľných pracovných miest len v Nemecku; znížiť vysoké mzdy, poriešiť negatívny demografický vývoj...).
Ale takto tento Západ dehonestuje prichádzajúceho človeka a tento človek sa bude správať ako "dehonestovaný". Nebude mať problém nechať sa zabiť pre iný cieľ, ktorý mu ponúkol jeho predchádzajúci svet.
Kristus však zaujal iný postoj. Postoj aktívneho záujmu voči človeku, ktorý bol skrytý v zástupe. Tento jeho postoj o konkrétneho človeka potom priviedol k obráteniu Zacheja. Čo je na tom "Veľmi, veľmi slabá reflexia"?

Tento rok pride do Európy viac ako 1.000.000 "konkrétnych ľudí"

(Michal, 17. 11. 2015 15:45)

Nuz, v prvom rade "Západ" ktory prijima migrantov ktori maju malu pravdepodobnost sa integrovat nie su "zli obyvatelia" Europy, ale ich mizerni politici, ktori v prvom rade nepodporuju porodnost vo vlastnych krajinach. (Mozno by bolo zaujimave zamestnat najprv vlastnych obyvatelov, napr. v Spanielsku je miera nezamestnanosti dokonca až 23%....). Ľudia nemaju problem vidiet v utecencoch Krista, nikto vsak nema právo nutit obyvatelov Europy aby sa usmievali ked sa im po ich domovine potulujú 100-tísice ludí bez dokladov, z ktorych asi 1/3 klame (!) o svojom pôvode. (Vo Švédsku ktoré prijima na počet obyvatelov najviac pristahovalcov sa pocet znasilneni zvysil z 3.100 v r. 1991 na viac ako 17.000 v r. 2012, agresori boli na 90% cudzinci...) V predmestiach zapadnych miest vytvaraju vlastne gheta, neintegruju sa. My im platime socialne davky ktore su vyssie ako penzie nasich dochodcov. Mimochodom, tragediu v Parizi zosnoval muslim ktory sa uz narodil v Belgicku. Takze, kto vlastne dehonestuje koho? Ved oni nemaju zaujem o nase hodnoty! Sme unaveni stalym omielanim práv pristahovalcov a sladkou demagogiou medii o pravach utecencov (vacsinou ekonomickych hladacov stastia) a nikdy (!) sa nehovori o nasich pravach. Ignorovat, ze za par mesiacov pride do Europy milion ludi s totalne odlisnym nabozenstvom a kulturou a nerozmyslat o socialnom a politickom napäti je samovrazda v priamom prenose. Ani Kristus sa v Jerichu nepostaral o vsetkych jeho obyvatelov... Ako sa dá ludsky prejavit zaujem "o konkretneho cloveka" ak nam do Europy tento rok pride nepozvanych viac ako 1.000.000 "konkretnych ludi"?

Re: Tento rok pride do Európy viac ako 1.000.000 "konkrétnych ľudí"

(Dominik, 18. 11. 2015 8:42)

Ak dobre čítate, hovoríte to isté ako ja. Len s nádychom rasizmu a strachu. :-)

S pozdravom...

(Michal, 18. 11. 2015 11:01)

Nemyslim si, ze je v mojej reflexii cokolvek rasisticke.
Su tam ciste fakty ktore su v dnesnej spolocnosti zamlcane.
Nuz a co sa tyka strachu..., máme právo i dôvod sa báť!
Ospravedlnujem sa Vam ak som sa Vas dotkol!
Želám pekný deň, nech sa Vam darí!

Re: S pozdravom...

(Dominik, 18. 11. 2015 14:22)

Dotknúť sa ma nemôžete a to z dvoch dôvodov - Vaša vzdialenosť a moja sloboda. Ale som rád, že sú ponúkané určité pozitívne i negatívne reakcie. Kto sem chodí častejšie vie, že v tejto rubrike sú moje osobné ranné uvažovania nad Písmom, ktoré chcem ponúknuť pre ostaných. Nie sú to politické a sociologické analýzy. :-)

Čítajúc príbeh Zacheja mi spontánne prišla na myseľ aktuálna problematika a podľa mňa chyba v prístupe Západu k migrantov - utilitaristický pohľad na masu. Pre Západné krajiny prichádzajú "počty" (aj vo vašej reakcii sú počty) a nie človek, ktorý má svoju dôstojnosť a hodnotu. Tým degradujú týchto ľudí na masu.
Na rozdiel od Krista, ktorý vníma pred sebou konkrétneho človeka, so svojou históriou, pomýlenými i správnymi hodnotami, ale aj s určitou víziou a budúcnosťou...