Jdi na obsah Jdi na menu

Posledný deň

28. 11. 2015

http://static2.blastingnews.com/media/photogallery/2015/10/14/29V posledný deň Liturgického roku nám prináša záver Ježišovej eschatologickej reči (eschatológia je teologické uvažovanie o naplnení života človeka ako i dejín ľudstva), kde sa vracia k témam, o ktorých hovoril na začiatku svojho vyučovania. Kedy upozorňoval na kvas farizejov, na neustálu odvahu v ohlasovaní evanjelia a nemať strach z tých, ktorí zabíjajú telo človeka. Avšak neustále so zámerom upriamiť pohľad učeníka na jeho životnú cestu. Síce na tejto ceste nemá zabúdať, aké je jej naplnenie, ale aj na skutočnosť, že tam jeho životná cesta nekončí. Teda nie je to koniec ale naplnenie a začiatok nového života. Tak otvára nový pohľad na prítomnosť. Aby srdcia učeníkov "neoťaželi obžerstvom, opilstvom a starosťami o tento život”, aby ich ten deň “neprekvapil".

A tak skutočným postojom učeníka je istota, že Pán je blízko “tu a teraz”. Preto by bolo hlúpe prežívať prítomnosť nezaujato (ako to robia budhisti) či uzatvárať sa pred ňou (ako to robí súčasný svet zabarikádovaním sa do sveta svojho domu predstáv). Žiť prítomný okamih naplno, aby som sa mohol postaviť pred tvár Syna človeka - a to nie je zajtra či pozajtra - ale dnes.

 

Lk 21,34-36 - Ježiš povedal svojim učeníkom: „Dávajte si pozor, aby vaše srdcia neoťaželi obžerstvom, opilstvom a starosťami o tento život, aby vás onen deň neprekvapil. Lebo príde ako osídlo na všetkých, čo bývajú na povrchu celej zeme. Preto bdejte celý čas a modlite sa, aby ste mohli uniknúť všetkému tomu, čo má prísť, a postaviť sa pred Syna človeka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář