Jdi na obsah Jdi na menu

Čo mám robiť?

18. 12. 2015

http://www.costaazzurra.net/files/2012/04/cosa_fare_Bellucci_MarKaždý z nás si prešiel vekom, kedy sme boli deti a mali svoje sni. Asi našou najtajnejšou túžbou bolo stať sa dospelým - byť ako ocino, ako mamina, stať sa policajtom či smetiarom. Bol to krásny čas, v ktorom najdôležitejšou otázkou bola: “Ako realizovať nám zverené úlohy?” Veď všetci nám hovorili, čo máme robiť - mamina, ocino, babky, dedkovia, kňazi, učitelia. V dospelosti sa otázka posunula a je omnoho ťažšia k realizácii: “Čo mám vlastne robiť?” Vyžaduje viac uvažovania a hľadania. Teda postoj človeka, o ktorom hovorí aj dnešný úryvok z evanjelia.

Prvá kapitola Matúšovho evanjelia predstavuje Ježišov pôvod: ako Syna Dávidovho podľa tela a Syna Božieho podľa Ducha. Skrze Abrahámovo potomstvo Boh vstupuje do dejín človeka a človek vstupuje do Božích dejín spásy. Vzorom veriaceho človeka sa stávajú Jozef s Máriou, ktorí prijímajú Božieho Syna do svojho stredu. Dnešný úryvok odpovedá s jasnosťou na dve základné otázky, ktoré povstali z predchádzajúceho popisu Ježišovho rodokmeňu: Kto je Ježišovým otcom? Ako Jozef vstúpi do rodinného vzťahu s Ježišom? Jozef sa tak stáva prototypom veriaceho človeka, ktorý má mnoho otázok i pochybností. A nie sú to malichernosti či jednoduché odpovede. Uvažuje nad možnosťou stiahnuť sa z úlohy, pre realizáciu ktorej si ho Boh vyvolil. Odpovede a následné rozhodnutia diametrálne zmenia smerovanie jeho života.

Ako predchádzajúci úryvok hovoril o tom, ako Boh vstupuje do ľudských dejín, tento ponúka obraz, ako my ľudia vstupujeme do Božích dejín spásy. Príjímame Boha vo svojich rozhodnutiach ponúkajúc sa ako jednoduché nástroje, v ktorých sa realizuje jeho vôľa. Boh sa nerodí z nás - ale z Ducha Svätého. Boh povoláva človeka k realizácii niečoho konkrétneho a skrze ľudskú spoluprácu realizuje svoj plán. Tak, ako Jozef, každý človek je v pozícii načúvania a otvorenosti pre spoluprácu s ním. Tu nájdeme odpoveď na otázku: “Čo mám robiť?"

 

Mt 1,18-24: S narodením Ježiša Krista to bolo takto: Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého. Jozef, jej manžel, bol človek spravodlivý a nechcel ju vystaviť potupe, preto ju zamýšľal potajomky prepustiť. Ako o tom uvažoval, zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: „Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého. Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z hriechov.“ To všetko sa stalo, aby sa splnilo, čo Pán povedal ústami proroka: „Hľa, panna počne a porodí syna a dajú mu meno Emanuel,“ čo v preklade znamená: Boh s nami. Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel, a prijal svoju manželku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář