Jdi na obsah Jdi na menu

Identita

12. 12. 2016

http://graziaeverita.com/wp-content/uploads/2011/12/identita.jpeV dejinách ľudstva sa mnohí zamýšľali nad konceptom identity. V súčasnosti sociológia ho definuje ako predstavu, ktorú má jednotlivec sám o sebe, berúc v úvahu svoj vzťah k sebe samému i k spoločnosti. Ide o špecifické charakteristiky, ktoré z neho robia bytosť jedinečnú a nezameniteľnú. Pretože vo vnútri je aj jeho vzťah k spoločnosti a tá sa neustále mení, mnohí definujú identitu ako niečo neustále meniace sa a nestabilné. Je tvorené v rôznych situáciách každodenného života.

Tak ako včerajšia otázka Jána Krstiteľa: “Ty si ten, ktorý má prísť, alebo máme čakať iného?”, ako je dnešná otázka veľkňazov a starších: “Kto ti dal túto moc?”, viac či menej kladú otázku po Ježišovej identite. V prípade veľkňazom a starším neprichádza ani tá nepriama odpoveď, ktorú sme našli vo včerajšej odpovedi na Jánovu otázku. Svojou protiotázkou sa snaží vyniesť na povrch ich pozíciu odmietnutia. Zároveň ich vyzýva k používaniu silu prenikavého zraku, ktorý je schopný načúvať Božiemu slovu a rozpoznávať Tvár Najvyššieho.

Boh odovzdáva nezištne svoje dary. Očakáva jedine, že bude rozpoznaná jeho činnosť v ľudských dejinách. Jeho dary nie sú určené k vlastneniu, ale sú príležitosťou, aby sa mohol zjaviť človeku. Vianoce sú už predo dvermi, a tak máme konkrétny čas, aby sme vstúpili do hĺbky tajomstiev života. Objavili všetky prítomné dary a vnímali v ňom stopy najväčšieho Darcu: Boha Otca, od ktorého sme prijali tie najväčšie dary. V nich objavíme pravú identitu Boha.

 

Ďalšie úryvky: Kto si? (2014);

Mt 21,23-27: Keď Ježiš prišiel do chrámu a učil, pristúpili k nemu veľkňazi a starší ľudu a pýtali sa: „Akou mocou toto robíš? A kto ti dal túto moc?“ Ježiš im povedal: „Aj ja sa vás na niečo spýtam. Ak mi odpoviete, i ja vám poviem, akou mocou toto robím. Odkiaľ bol Jánov krst? Z neba, či od ľudí?“ Oni rozmýšľali a hovorili si: „Ak povieme: ‚Z neba,‘ povie nám: ‚Prečo ste mu teda neuverili?‘ Ale ak povieme: ‚Od ľudí,‘ máme sa čo obávať zástupu, lebo Jána pokladajú všetci za proroka.“ Odpovedali teda Ježišovi: „Nevieme.“ A on im odvetil: „Ani ja vám nepoviem, akou mocou toto robím.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář