Jdi na obsah Jdi na menu

Prichádzajúca novosť

23. 12. 2017

https://www.pianetamamma.it/pictures/2016/09/30/come-scegliere-iKeď sa dieťa má narodiť, rodičia hľadajú pre neho meno. Často sa ich pýtam: Prečo ste si vybrali práve toto meno? Odpovede sa pohybujú v rozmedzí: “pretože chceme, aby niesol meno jedného z rodičov alebo starých rodičov”, až po “pretože ladí dobre s priezviskom”.

Aj pre Izraelčanov, výber mena nieslo v sebe charakter príslušnosti do komunity. Preto toto rozhodnutie príbuzných, ktorí dieťaťu: “chceli dať meno Zachariáš po jeho otcovi”. Ale rodičia, Alžbeta a Zachariáš, sa rozhodnú dať dieťaťu úplne nové meno. Ich odpoveď je jasná: “Ján sa bude volať.” Ich rozhodnutie privádza ľudí k úžasu - a úžas je postoj človeka otvoreného pre prichádzajúcu novosť. Jeho počatie a narodenie, jeho meno i jeho život pripravuje ľudí na novosť mesiášskej doby.

Rozdiel vo význame týchto dvoch mien sa na prvý pohľad nezdá relevantný. Zachariáš znamená “Boh si pamätá”; zatiaľ čo Ján znamená “Boh používa milosrdenstvo”. Tento prechod, od jedného mena k druhému, vyjadruje však významný posun. Totiž, prvé sa zameriava na minulosť, na Božiu spásu vyjadrenú dejinami - minulosť definuje prítomnosť. To druhé, zameriava pozornosť na súčasný okamih - v prítomnom okamihu, Boh, svojou milosťou, buduje budúcnosť plnú nádeje. Preto, pod zorným uhlom Jánovej osobnosti, stojíme pred Adventnou výzvou: Boh aj v tomto prítomnom okamihu chce čosi tvoriť v tvojom živote.

 

Lk 1,57-66: Alžbete nadišiel čas pôrodu a porodila syna. Keď jej susedia a príbuzní počuli, že jej Pán prejavil svoje veľké milosrdenstvo, radovali sa s ňou. Na ôsmy deň prišli chlapca obrezať a chceli mu dať meno Zachariáš po jeho otcovi. Ale jeho matka povedala: „Nie, bude sa volať Ján.“ Povedali jej: „Veď v tvojom príbuzenstve sa nik takto nevolá.“ Dali znak otcovi, ako ho chce nazvať on. Vypýtal si tabuľku a napísal: „Ján sa bude volať.“ A všetci sa divili. Vtom sa mu rozviazali ústa a jazyk i prehovoril a velebil Boha. Všetkých ich susedov zmocnil sa strach a všade po judejských horách sa hovorilo o týchto udalostiach. A všetci, čo to počuli, vštepili si to do srdca a vraveli: „Čím len bude tento chlapec?“ A vskutku Pánova ruka bola s ním.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář