Jdi na obsah Jdi na menu

Povedať a urobiť

13. 12. 2016

http://www.ottopagine.it/public/thumb/658x370/11-2016/11/news101V Taliansku majú jedno zaujímavé ľudové porekadlo: “Tra il dire e il fare c’è di mezzo il mare", ktoré môžeme preložiť: "medzi hovorením a konaním sa nachádza more". Vyjadruje vzdialenosť medzi vyjadrením súhlasu a konaním podľa neho. Medzi tým, čo sľúbime a tým, čo nakoniec urobíme.

Ježiš pozná dobre tajomstvo človeka a aj tento spôsob správania. Zahrňuje ho do krátkeho podobenstva o dvoch synoch, ktoré nám prináša dnešný úryvok z evanjelia. Avšak Ježišove pozorovanie ide ešte hlbšie. Pozýva čítajúceho človeka vstúpiť do priestoru otca. Podobenstvo predstavuje dvoch synov, ktorým je ťažké ísť pracovať do otcovej vinice (mať účasť na dedičstve). Poznajú otcovu vôľu, ale odmietajú prijať dedičstvo a zodpovednosť za neho.

Boh nás neustále pozýva vstúpiť do vzťahu s ním. Nám ľuďom však, podobne ako dvom synom z podobenstva, chýba táto túžba vstúpiť do priestoru dedičstva a zodpovednosti za Otcove veci. Niektorí z nás povieme priamo: “Nechce sa mi”, iní zasa priveľmi rýchlo súhlasíme a nakoniec vôbec nepôjdeme. A práve v tomto čase Adventu, keď sme pozvaní k vyrovnaniu chodníkov a ku konverzii srdca, sa aj nás Kristus pýta: “Kto z týchto dvoch splnil otcovu vôľu?” Teda: “Kde sa nachádzaš ty?”

 

Ďalšie zamyslenie: Motivácia (2014)

Mt 21,28-32: Ježiš povedal veľkňazom a starším ľudu: „Čo poviete na toto? Istý človek mal dvoch synov. Prišiel k prvému a povedal mu: ‚Syn môj, choď dnes pracovať do vinice!‘ Ale on odpovedal: ‚Nechce sa mi.‘ No potom to oľutoval a šiel. Išiel k druhému a povedal mu to isté. Ten odpovedal: ‚Idem, pane!‘ Ale nešiel. Kto z týchto dvoch splnil otcovu vôľu?“ Odpovedali: „Ten prvý.“ Ježiš im povedal: „Veru, hovorím vám: Mýtnici a neviestky vás predchádzajú do Božieho kráľovstva. Lebo k vám prišiel Ján cestou spravodlivosti, a neuverili ste mu. Ale mýtnici a neviestky mu uverili. A vy, hoci ste to videli, ani potom ste sa nekajali a neuverili ste mu.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář