Jdi na obsah Jdi na menu

Prekvapený človek

29. 2. 2016

http://i.livescience.com/images/i/000/050/510/i02/surprised-guy.Poznáte tú úsmevnú príhodu o človeku, ktorý sa dvadsaťpäť rokov modlil za to, aby vyhral lotériu. Po dvadsiatich piatich rokoch vytrvalej modlitby sklamaný, že Boh nevypočul jeho prosbu, došiel k záveru: “Boh neexistuje! Ak by existoval, nezostal by vlažný voči mojej vytrvalosti.” Vtom okamihu sa mu zjaví celý namosúrený Boh a hovorí mu: “Doparoma, kedy si už konečne kúpiš ten blbý žreb!” Jestvujú rôzne reakcie ľudí voči Božiemu rozhodnutiu, ktorým zdanlivo alebo reálne odmietne naplniť podľa nás legitímne očakávanie. O jednej môžeme čítať aj v dnešnom evanjeliu.

Udalosť, keď Ježiš - ako prorok poslaný Bohom - vstupuje do Nazareta. Nazaretčania, počúvajúc jeho slová v synagóge, v slepej slobode povoľujú uzdu vlastnému hnevu v momente, keď Ježiš odhaľuje ich neochotu uveriť v jeho slovo a v Boha-Otca, ktorý ho posiela: “…všetkých v synagóge zachvátil hnev. Vstali, vyhnali ho z mesta a viedli ho až na zráz vrchu, na ktorom bolo ich mesto postavené, a odtiaľ ho chceli zhodiť”. Rastie ich emócia odmietnutia a sklamania ako nekontrolovaná energia, ktorá chce odstrániť z cesty každého, ktorý je považovaný za ináč zmýšľajúceho či nebezpečného pre naše už dosiahnuté istoty a predstavy. Ježiš sa nenecháva zničiť ani sklamať týmto odmietnutím. Pokračuje na svojej ceste: “Ale on prešiel pomedzi nich a odišiel.”

Môže nás priamo ohromiť táto tvrdosť ľudského srdca a vzbĺknutie ľudského hnevu. Zároveň však nám ponúka obraz na človeka, ktorý je vyrušený zo svojich zvyklostí a predstáv. Človek, ktorý je postavený pred pravdu o svojej pochabosti. Človek, ktorý ako keby už nedokázal viac očakávať svojho života. Nedokázal vnímať pozitívnu stránku novosti, ktorá je mu v tom okamihu odhalená. Stojíme pred pozvaním otvoriť sa pred ponukou nového uvažovania a nového pohľadu na svet. Spôsobu myslenia, ktorý je často ďaleko od tých našich doterajších predstáv. Človek, ktorý má srdce otvorené pre božie dary a prekvapenia, na svojej každodennej životnej ceste priam s radosťou pozerá na okamihy, kedy ho Boh prekvapí svojou prítomnosťou.

 

Lk 4,24-30: Keď Ježiš prišiel do Nazareta, povedal ľudu v synagóge: „Veru, hovorím vám: Ani jeden prorok nie je vzácny vo svojej vlasti. Ale vravím vám pravdu: Mnoho vdov bolo v Izraeli za dní Eliáša, keď sa zavrelo nebo na tri roky a šesť mesiacov a nastal veľký hlad po celej krajine. A ani k jednej z nich nebol poslaný Eliáš, iba k onej vdove do Sarepty v Sidone. A mnoho malomocných bolo v Izraeli za proroka Elizea, a ani jeden z nich nebol očistený, iba Sýrčan Náman.“ Keď to počuli, všetkých v synagóge zachvátil hnev. Vstali, vyhnali ho z mesta a viedli ho až na zráz vrchu, na ktorom bolo ich mesto postavené, a odtiaľ ho chceli zhodiť. Ale on prešiel pomedzi nich a odišiel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář