Jdi na obsah Jdi na menu

Všetko je o živote

5. 3. 2016

http://www.papapioxii.it/wp-content/uploads/2014/10/child-in-praModlitba bola a vždy bude považovaná za priestor, ktorý zjavuje kvalitu vzťahu medzi človekom a Bohom a navzájom medzi ľuďmi. To sa nachádza aj v jadre dnešného podobenstva, ktorým Kristus nepredstavuje presné charakteristiky, etapy, techniky, smernice modlitby. Ale prostredníctvom konkrétnej situácie vysvetľuje život samotného modliaceho. Vťahuje nás do posvätného priestoru chrámu, aby odhalil tajomstvo prepojenia modlitby a života.

Modlitba farizeja je konkrétna a liturgická: správne postoje, slávnostné gestá, pohľad smerom k nebu. Napriek tomu Ježiš poukazuje na to, že jeho telesný pohľad nekorešponduje s pohľadom srdca. Srdce farizeja, tak ako celá modlitba, sú zamerané na vlastného seba - JA sa stáva centrom modlitby. Aj keď sa zdá, že jeho modlitba je upriamená na Boha, Boh je postupne odsúvaný na druhú koľaj. Do stredu pozornosti sa dostáva sám farizeji. V jeho modlitbe sa stráca vedomie Božej milosti.
Situácia mýtnika je diametrálne odlišná - zdá sa zmätený a celý nesvoj v tomto priestore posvätnosti chrámu. Nie je schopní prijať “správny liturgický postoj” modlitby. Zdá sa na prvý ohľad, že nevie zaujať správny postoj vzťahu voči Bohu. Je obrazom človeka, ktorý plače nad svojou neschopnosťou správnej modlitby. Jediným jeho gestom je “bytie sa do pŕs”. Je paradoxom, že práve táto jeho modlitba, dokáže vytvoriť vertikálny pohyb jeho srdca - t.j. voči Bohu.

A tak jadrom tohto Evanjelia nie je ani tak správna modlitba, ale je posolstvo o pravom živote viery. Teda, Ježiš nám nepopisuje ani tak dva spôsoby modlitby, ale prvom rade predstavuje dva spôsoby života. Ten farizejov naplnený pýchou - t.j. presvedčením o vlastnej dokonalej láske voči Bohu, ktorá zabúda na nekonečnú Božiu lásku. Jeho život sa podobá ľuďom, o ktorých prorok Ozeáš hovorí: “Vaša láska je ako ranný oblak a ako rosa, ktorá pominie za rána.” Kdežto život mýtnika je poznačený posunom od vedomia vlastnej slabosti a neschopnosti k prijatiu samotného Boha. Vytvorením priestoru pre Boha vo svojom živote, je schopný zmeniť svoj vlastný život. Rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi života nie je ani tak v skutočnosti, že jeden je nesprávny a poctivý a druhý je poznačený hriechom; ale v schopnosti vytvoriť priestor vo vlastnom živote pre Božiu milosť a Božie Milosrdenstvo. Bez nich nikdy neodhalíme to, čo znamená radosť z opravdivého objatia druhého človeka.

 

Lk 18, 9-14: Tým, čo si namýšľali, že sú spravodliví, a ostatnými pohŕdali, povedal Ježiš toto podobenstvo: „Dvaja ľudia vstúpili do chrámu modliť sa. Jeden bol farizej, druhý mýtnik. Farizej sa postavil a takto sa v sebe modlil: ‚Bože, ďakujem ti, že nie som ako ostatní ľudia: vydierači, nespravodlivci, cudzoložníci alebo aj ako tento mýtnik. Postím sa dva razy do týždňa, dávam desiatky zo všetkého, čo mám.‘ Mýtnik stál celkom vzadu a neodvážil sa ani oči k nebu zdvihnúť, ale bil sa do pŕs a hovoril: ‚Bože, buď milostivý mne hriešnemu.‘ Hovorím vám: Tento odišiel domov ospravedlnený, a nie tamten. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Aktualnost

(Maria, 5. 3. 2016 13:06)

Fascinuje ma,ze Bozie slovo je aktualne aj teraz, po viac ako dvetisic rokoch. Je zive a proste "in".Aj dnesne podobenstvo ma co povedat. Aj vo mne je nieco z farizeja,ktory sa chce ukazat v lepsom svetle a hoviet si vo svojom "dobrom"zivote,ale aj z mytnika,ktory si uvedomuje svoju hriesnost a tuzbu po boz.milosrdenstve.

Re: Aktualnost

(Dominik, 6. 3. 2016 7:41)

Krása a pestrosť ľudského života spočíva v pohybe medzi týmito dvoma pólmi - hriešnosťou a vykúpením...