Jdi na obsah Jdi na menu

Otázka po zmysle

21. 12. 2016

vystupovanie.jpgOd kedy človek je človekom, snaží sa objaviť zmysel vecí, situácií, myšlienok. Vždy sa v našej mysli rodí slávna otázka: Prečo? Ako často počujeme túto otázku z úst detí? dospelých? starších? Je však táto otázka: “Prečo?”, schopná dať správnu odpoveď a nasýtiť náš apetít po poznaní?

Stojac pred situáciou, o ktorej rozpráva dnešný úryvok z evanjelia, ako sa “Mária vydala na cestu a ponáhľala sa do istého judejského mesta v hornatom kraji”, vyvstáva táto otázka: Prečo Mária smeruje do domu Zachariášova. Tradičné ľudové vysvetlenie hovorí Mária, ktorá chce pomáhať Alžbete počas tehotenstva v pokročilom veku. Ale ak chceme odhaliť pravý dôvod, musíme trochu pozmeniť otázku. Nie je to už otázka “Prečo?”, ale: “Kde sa vybrala Mária?”

Pre evanjelistu Lukáša je totiž dôležitý pohyb a smer tohto pohybu. Preto zdôrazňuje “Máriino zdvihnutie sa a vydanie sa na cestu” a “vystupovanie do hornatého kraja”, kde žijú Zachariáš a Alžbeta. Pohyb z dola nahor. Viditeľný znak Božieho pôsobenia, ktoré pomenuje Mária vo svojom Chválospeve Magnifikát: “povýšil ponížených.” Máme pred sebou ďalší aspekt viery: “opravdivé stretnutie s Bohom nenechá človeka na mieste.”

 

Ďalšie zamyslenie: Boží dotyk (2014).

Lk 1,39-45: V tých dňoch sa Mária vydala na cestu a ponáhľala sa do istého judejského mesta v hornatom kraji. Vošla do Zachariášovho domu a pozdravila Alžbetu. Len čo Alžbeta začula Máriin pozdrav, dieťa v jej lone sa zachvelo a Alžbetu naplnil Duch Svätý. Vtedy zvolala veľkým hlasom: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života. Čím som si zaslúžila, že matka môjho Pána prichádza ku mne? Lebo len čo zaznel tvoj pozdrav v mojich ušiach, radosťou sa zachvelo dieťa v mojom lone. A blahoslavená je tá, ktorá uverila, že sa splní, čo jej povedal Pán.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář