Jdi na obsah Jdi na menu

Cesta lásky

6. 5. 2018

a758299c-3df6-41ae-ad85-79c9616920d5.jpegMyslím, že každý už prežil podobnú skúsenosť. Udalosti, ktoré sa na prvý pohľad zdali negatívne, sa ukázali ako nesmierne pozitívne. Akoby ich proti našim všetkým snahám viedla neviditeľná ruka. Pripravovala a formovala, aby sa stali darom pre nás i pre naše okolie. Predsa v pozadí musel byť istý predpoklad, o ktorom počúvame posledné dve nedele.

Minulú nedeľu sme dostali obrovskú výzvu, a to zostať napojení na Krista. Ako tie výhonky, ktoré kvôli schopnosti prinášať ovocie, nie sú Otcom odstrihnuté od Krista. Práve títo prijímajú pozvanie: “Ostaňte v mojej láske!” Zostať v Ježišovej láske znamená stať sa jeho priateľom.

Dnes stačí jeden klik na Facebooku, aby sme sa stali niekomu priateľom. Avšak sami vieme, že stať sa priateľom znamená niečo iné. Znamená dôverovať a pritom vedieť, že hrozí zrada. Odovzdať všetko aj napriek tomu, že príde i klamstvo, ktoré človeka samotného môže zničiť. Predsa, Kristus si zvolil túto cestu pravej lásky a pozýva k nej aj svojich učeníkov.

 

Jn 15,9-17: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás. Ostaňte v mojej láske! Ak budete zachovávať moje prikázania, ostanete v mojej láske, ako ja zachovávam prikázania svojho Otca a ostávam v jeho láske. Toto som vám povedal, aby vo vás bola moja radosť a aby vaša radosť bola úplná. Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás. Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov. Vy ste moji priatelia, ak robíte, čo vám prikazujem. Už vás nenazývam sluhami, lebo sluha nevie čo robí jeho Pán. Nazval som vás priateľmi, pretože som vám oznámil všetko, čo som počul od svojho Otca. Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás a ustanovil som vás, aby ste išli a prinášali ovocie a aby vaše ovocie zostalo; aby vám Otec dal všetko, o čo ho budete prosiť v mojom mene. Toto vám prikazujem: Aby ste sa milovali navzájom.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Naozaj?

(Adrian, 6. 5. 2018 9:30)

Pokoj vám, pokoj a dobro. Píšete: Znamená dôverovať a pritom vedieť, že hrozí zrada. Ale to nieje láska, to je vypočítavosť, použitie na sebecký účel. Láska predpokladá čosi iné. Je to nádherne napísané Prvý list Korinťanom - kapitola 13. hlavne slová "nemyslí na zlé,". A to, že predpokladá zradu, je naplnenie slov myslí na zlé. A to je nezlučiteľné z láskou. Kto má lásku, odovzdá všetko, nepredpokladá klamstvo, lebo ak by predpokladala klamstvo bola by to činnosť za účelom zisku, zisku, ktorý sa počíta. Lebo ten kto dáva s láskou, dáva a nepýta sa na ďalší osud darovaného. Dáva, pretože chce dávať. Pokoj vám, pokoj, ktorý prináša skutočná láska.

Láska a riziko

(Dominik, 9. 5. 2018 7:09)

Vďaka, za pripomenutie podstaty lásky. Hľadiac na Krista, ono (láska a poznanie, že hrozí zrada) sa nevylučuje. Ježiš vedel o zrade, a pritom miloval až na kríž. Dokonca, zomiera kvôli ľudskej zrade a aby bola odpustená. Miluje hriešnika a vyhľadáva ho. A dokonca vie, že bude znovu a znovu zradený, predsa miluje.
Láska vždy v sebe nesie riziko odmietnutia. A predsa ide do toho...