Jdi na obsah Jdi na menu

Túžba po plnosti

tuzbaplnost.jpg"Keby bol Boh, ako by som mohol zniesť, že ja nie som Boh” napísal kedysi Friedrich Nietzsche. Možno tým pomenoval to, čo pre mnohých ľudí znamená idea Boha. A prečo je tak nepríjemná a neprijateľná. Pozadí nie je tvrdenie, že “Boh neexistuje” ale skôr pocit, že “Boh nesmie existovať”. Ide o pokušenie byť bohom, ktoré sa nachádza v srdci každého človeka. Byť ten, ktorý rozhoduje podľa svojvoľnosti čo je dobro a čo zlo.

Dnešnom evanjeliu sa Kristus predstavujem ako: “cesta, pravda a život”. A dodáva, že je jediná cesta k radosti a plnosti života: "Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.” Reakcia apoštolov sa nenechá dlho čakať. Prichádza skrze spontánnu otázku apoštola Filipa, zjavne naplneného úžasom nad Ježišovými slovami: "Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí."

Každé stretnutie s osobou, ktorá je nám blízka, prehĺbi v nás ešte viac túžbu po plnosti. Hľadáme spôsoby, ako naplniť túto túžbu. Ak apoštoli prežívali radosť v prítomnosti Pána, je na mieste z ich strany túžiť po tej, ktorá prichádza zo spoločenstva s Otcom. Ale jediná cesta k Otcovi je skrze Krista a jeho Slovo. A to sa človeku, ako to poznamenal filozof, nemusí páčiť. Ale Ježišovo prisľúbenie je jasné: " kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám”.

 

Jn 14,6-14: Ježiš povedal Tomášovi: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa. Ak poznáte mňa, budete poznať aj môjho Otca. Už teraz ho poznáte a videli ste ho.“ Filip sa ozval: „Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí.“ Ježiš mu vravel: „Filip, toľký čas som s vami a nepoznáš ma?! Kto vidí mňa, vidí Otca. Ako môžeš hovoriť: ‚Ukáž nám Otca?!‘ Neveríš, že ja som v Otcovi a Otec vo mne? Slová, ktoré vám hovorím, nehovorím sám zo seba, ale Otec, ktorý ostáva vo mne, koná svoje skutky. Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne. Ak nie pre iné, aspoň pre tie skutky verte! Veru, veru, hovorím vám: Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie, lebo ja idem k Otcovi. A urobím všetko, o čo budete prosiť v mojom mene, aby bol Otec oslávený v Synovi. Ak ma budete prosiť o niečo v mojom mene, ja to urobím.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář