Jdi na obsah Jdi na menu

Boží pokoj

http://www.bo.infn.it/officina/people/blog/barca.jpgV písomnej komunikácii veľmi rád používam františkánsky pozdrav “Pax et Bonum”, ktorý pochádza z toho originálu Františka: “Pán nech ti daruje pokoj!” Prianie, ktoré smeruje k uspokojeniu najhlbšej túžby človeka. Koľkokrát počúvame “výkrik” ľudí hľadajúcich skutočný pokoj, t.j. harmónia s ostatnými a s celým svetom.

Ježiš ponúka nevyčerpateľný prameň pokoja a harmónie: “Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení … a nájdete odpočinok pre svoju dušu.” Tento pokoj nie je obyčajný pocit alebo emócia. Ide o harmóniu so sebou samým, s Bohom i so svetom. Získava ho ten, ktorý “berie na seba Jeho jarmo”. Môžeme povedať, že žije Jeho prikázanie: “Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás.”

Ako nám to pripomenul pred pár rokmi Svätý Otec František: “toto jarmo nemôže byť nesené s arogantnosťou, s predpokladom, s hrdosťou. Je možné ho niesť len tichým a pokorným srdcom. A aj keď to vyzerá na prvý pohľad ťažké, toto jarmo to najľahšie zo všetkých možných, pretože privádza človeka k plnosti pokoja. Preto vám prajem Pax et Bonum.

 

Mt 11,25-30: V tom čase Ježiš povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo. Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nepozná Syna, iba Otec, ani Otca nepozná nik, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť. Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.“

janxxiii.jpgMyšlienka na záver, ktorá nás môže sprevádzať dnešným dňom, je z pera svätého pápeža Jána XXIII: “Pravý pokoj pochádza z vnútornej slobody.”

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 6. 10. 2017 9:01)

Ak mi niečo naozaj chýba, tak je to pokoj, pokoj v duši, Boží pokoj. Čo ho vytláča neviem - možno nespokojnosť s okolím a v prvom rade so sebou. Táto nespokojnosť nie je principiálne zlá - ale jej priveľa a všetkého moc škodí