Jdi na obsah Jdi na menu

Hneď zanechali

30. 11. 2016

zanechat.jpgKeď kráčam uličkami Ríma a pozorujem správanie ľudí či beh života, prídu mi na um slová jedného novinára: “Aká škoda žiť v najkrajšom meste sveta, s ktorým sa zaobchádza najhoršie na svete”. Po čase sa človek naučí nečudovať sa nad chaosom na ceste, nad neporiadkom na chodníku, nad tlačenicou v metre, nad cestovaním bez lístka, nad popísanými budovami, nad hádajúcimi žobrákmi, nad otravujúcimi Afričanmi a Indmi ponúkajúcimi kabelky “Lacoste”. Jeho bdelosť nad nevšednosťou tohto mesta sa postupne vytráca. Odpoveďou na nové podnety sa stáva nemý pohľad a pokračovanie si svojou cestou.

Dnešný deň nám prináša niečo nevšedné. Príbeh človeka - rybára z Betsajdy, ktorý prijíma Ježiša do svojho života a necháva sa radikálne opantať jeho slovom. Evanjelium nám predstavuje Ondreja ako schopného v momente zanechať doterajší spôsob života a nasledovať učiteľa na jeho pozvanie: “Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí.” Božie volanie, aj keď je osobnou udalosťou, neodohráva sa nikdy mimo každodennosti a medzi osobných vzťahov. Je výrazom a ovocím konkrétneho spoločenstva ľudí. Aj Ježišova výzva - ktorá obsahuje plurál - pripomína, že objektom jeho pozornosti je spoločenstvo. Totiž, vzťahy sú miestom, kde človek spoznáva schopnosť zanechať staré veci a formulovať nové vízie a projekty: “Oni hneď zanechali siete a išli za ním.”

Takáto radikálne rozhodnutie sa nám na prvý pohľad môže zdať nemysliteľná. Nie však v prípade, že v pozadí bude hlboká otvorenosť pre príchod Mesiáša, ktorá dozrievala čase. Preto takáto rýchlosť vo rozhodnutí. Znovu sa vraciame k jadru prežívania Adventu, ktoré nemá byť prázdnym časom plného pasivity, ale osobnej prípravy na konci ktorej bude naše srdce schopné zanechať všetko a nasledovať slovo prichádzajúceho od Boha. Nenechajme si zobrať túto bdelosť z každodenného života, aby sa nevytratila i z duchovného prežívania.

 

Ďalšie zamyslenie: Nasledovať ho (2015).

Mt 4,18-22: Keď raz Ježiš kráčal popri Galilejskom mori, videl dvoch bratov, Šimona, ktorý sa volá Peter, a jeho brata Ondreja, ako spúšťajú sieť do mora; boli totiž rybármi. I povedal im: „Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí.“ Oni hneď zanechali siete a išli za ním. Ako šiel odtiaľ ďalej, videl iných dvoch bratov, Jakuba Zebedejovho a jeho brata Jána, ako na lodi so svojím otcom Zebedejom opravujú siete, aj ich povolal. Oni hneď zanechali loď i svojho otca a išli za ním.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář