Jdi na obsah Jdi na menu

Cesta viery

18. 11. 2015

image.jpegPotom, čo Ježiš rozmnožil chlieb a nasýtil zástup, žiada svojich učeníkov, aby “nastúpili na loďku a išli pred ním na druhý breh, kým on rozpustí zástupy”. Neposlúži si týmto zázrakom, aby si udržal zástupy, ako akýsi fanklub priaznivcov. Potom odchádza do ticha k modlitbe. Učeníci na tejto plavbe v osobe Petra zakúsia podstatu cesty viery, ktorá nadobúda obraz plavby počas noci. Kde uprostred hlbokej noci každý východ slnka sa zdá ďaleko a úsilie vo veslovaní zdvojnásobuje strach z neočakávaného. Strach je prejavom malej viery, kdežto viera prináša odvahu a nádej. Predsa Peter musí prežiť okamih pravdy o svojej viere, ktorá skončí Ježišovou otázkou staršieho a skúsenejšieho brata: “Maloverný, prečo si pochyboval?”.

Dnešné evanjelium nám prináša rozprávanie alebo popis cesty, ktorú každý učeník musí prejsť - od rôznych turbulencií k odvahe viery; od pochybovania a pádov ku skúsenosti spásy, ktorá nachádza svoju plnosť. Pochybnosť je totiž na polceste medzi nevierou a vierou. Pochybnosti nás očisťujú - pretože drvia tvrdosť nášho srdca. Peter predstavuje každého z nás (môžeme hovoriť aj o celej Cirkvi): Keď upriamime svoj pohľad na Krista, nesieme v sebe nádej a odvahu; potom však prídu každodenné ťažkosti a strach, ktoré nás privedú k pochybnostiam. A tak zostáva stále jedna možnosť - výkrik srdca: “Pane, zachráň ma!” To je plné odovzdanie sa do rúk Krista v pochybnostiach. Umožňuje učeníkovi prežívať pokoj prítomného Krista.

 

Mt 14,22-33: Len čo Ježiš nasýtil zástupy, rozkázal učeníkom, aby nastúpili na loďku a išli pred ním na druhý breh, kým on rozpustí zástupy. Keď rozpustil zástupy, vystúpil sám na vrch modliť sa. Zvečerilo sa a on tam bol sám. Loďka bola už mnoho stadií od zeme a zmietali ňou vlny, lebo vietor dul proti nim. Nad ránom sa, kráčajúc po mori, blížil k nim Ježiš. Keď ho učeníci videli kráčať po mori, vzrušení vraveli: „Mátoha!“ A od strachu vykríkli. Ale Ježiš sa im hneď prihovoril: „Vzchopte sa! To som ja, nebojte sa!“ Peter mu povedal: „Pane, ak si to ty, rozkáž, aby som prišiel k tebe po vode.“ On povedal: „Poď!“ Peter vystúpil z loďky, vykročil po vode a šiel k Ježišovi. Ale keď videl silný vietor, naľakal sa. Začal sa topiť a vykríkol: „Pane, zachráň ma!“ Ježiš hneď vystrel ruku, zachytil ho a povedal mu: „Maloverný, prečo si pochyboval?“ A keď vstúpili do loďky, vietor utíchol. Tí, čo boli na loďke, klaňali sa mu a vraveli: „Naozaj si Boží Syn!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář