Jdi na obsah Jdi na menu

Človek uvažovania

19. 3. 2018

http://www.davidhaward.it/wp-content/uploads/2017/12/uomo-rifletMnohí psychológovia poukázali na podstatné rozdiely medzi mužmi a ženami. Na rozdiely v myslení, rozprávaní a konaní. Ešte aj ľudová múdrosť zobrala v úvahu tento rozmer, keď mužovi prisúdila byť hlavou rodiny a žene byť jej srdcom. Hľadiac na dnešného oslávenca, sv. Jozefa, musím skonštatovať, že je opravdivou ikonou uvažujúceho muža.

V evanjeliách sv. Jozefa často nachádzame v tejto pozícii uvažujúceho človeka. I dnešný úryvok ho predstavuje v tejto pozícii. Má objektívny dôvod prepustiť svoju snúbenicu Máriu, pretože: "skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala…” Stala matkou bez jeho pričinením. Rozhodnutie prepustiť ju, by mu neubralo zo statusu "spravodlivého človeka” pred ľuďmi. Ale Boh prostredníctvom anjela ho pozýva k opačnému postoju. Je povolaný stať sa ochrancom Pravého Života, ktorý prichádza na tento svet.

Svätého Jozefa tak môžeme definovať ako “človeka uvažovania”. Nenecháva sa uniesť jednoduchými emóciami, ale hľadá racionálne dôvody k správnemu a k slobodnému rozhodnutiu. Vyberá si ťažšiu cestu - cesta, ktorá dozrieva v tichu noci. No Boh ho nenecháva "na holičkách”. Jeho voľba je obohatená o Božiu milosť, a sprevádzaná Božím prisľúbením. A ak dáme dohromady ľudskú voľbu + hľadanie a realizácia dobra + Božia milosť + Božie prisľúbenia = VIERA. Sv. Jozef je tak človekom hlbokej viery.

 

Mt 1,16.18-21.24: Jakub mal syna Jozefa, manžela Márie, z ktorej sa narodil Ježiš, nazývaný Kristus. S narodením Ježiša Krista to bolo takto: Jeho matka Mária bola zasnúbená s Jozefom. Ale skôr, ako by boli začali spolu bývať, ukázalo sa, že počala z Ducha Svätého. Jozef, jej manžel, bol človek spravodlivý a nechcel ju vystaviť potupe, preto ju zamýšľal potajomky prepustiť. Ako o tom uvažoval, zjavil sa mu vo sne Pánov anjel a povedal: „Jozef, syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu, svoju manželku, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého. Porodí syna a dáš mu meno Ježiš; lebo on vyslobodí svoj ľud z hriechov.“ Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář