Jdi na obsah Jdi na menu

Tajomstvo púšte

18. 2. 2018

http://ildiavolovestebaby.com/wp-content/uploads/2014/05/dubaidv“Vždy som miloval púšť. Sadneme si na pieskový presyp… Nevidíme nič… Nepočujeme nič… A predsa niečo žiari v tichu… ‘Púšť je krásna práve tým, že niekde skrýva studňu…’, povedal Malý princ. Bol som prekvapený, pretože som v tom momente pochopil tú tajomnú žiaru v piesku.” Ide o krátky úryvok z legendárnej rozprávky pre dospelých Malý princ z pera francúzskeho spisovateľa Antoine de Saint Exupery, ktorý vysvetľuje hĺbku púšte - miesto, ktoré v celých dejinách ľudstva je považované paradoxné.

Prvá pôstna nedeľa nás pozýva vyjsť s Ježišom práve na toto miesto - na púšť a zostať tam štyridsať dní. Miesto, kde sa nič nedá vidieť. Kde nie je nič počuť. Napriek tomu, je to miesto posvätné a bohaté. Evanjelista Marek pripomína, že Ježiš hnaný Duchom, na púšti "zostal štyridsať dní”. Počas nich bol pokúšaný Satanom, ale i obsluhovaný anjelmi. Potom začína svoje verejné pôsobenie so slovami: "Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu." Sú to slová, ktoré možno objaviť len v tichu púšte.

Každý kresťan potrebuje zájsť na púšť - na miesto ticha a prázdnoty. Miesto pokušenia a milosrdenstva. Miesto, kde hlboko objavuje svoju vlastnú biedu a Božiu milosť. Drahí priatelia, tam - v púšti - objavujeme nielen ľudskú slabosť, keď nedokážeme odolávať pokušeniu, ale objavujeme i nádej na nový začiatok, ktoré nám poskytuje Božie milosrdenstvo. Aj keď nič nevidíme a nič nepočujeme - ako spomína francúzsky spisovateľ - predsa kdesi je skrytá studňa živej vody. To je tajomstvo Pôstneho obdobia, kedy objavujeme svoju slabosť, ale i žriedlo nového začiatku.

 

Mk 1,12-15: Duch hnal Ježiša na púšť. Na púšti bol štyridsať dní a satan ho pokúšal. Bol medzi divou zverou a anjeli mu posluhovali. Keď Jána uväznili, Ježiš prišiel do Galiley a hlásal Božie evanjelium. Hovoril: „Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář