Jdi na obsah Jdi na menu

Prichádzajúci

3. 12. 2017

https://www.attivotv.it/wp-content/uploads/2016/09/bimbo-porta-6Skúsme si pripomenúť oslavu nejakého nášho výročia - narodenia, sobáša, vysviacky, promócií… Ako sme ho prežívali - príprava, emócie, nervozita, radosť či naplnenie. Sú to momenty, ktoré so sebou prinášajú veci ako: pozvať rodinu a priateľov, pripraviť obed alebo večeru, zaspomínať si na udalosti a plány, ďakovať za minulosť a naplánovať budúcnosť… My kresťania prežívame v dnešný prvý adventný deň v takomto duchu. Ide o symbolické uzatvorenie “starého” a otvorenie “nového” času.
Vy, ktorí prichádzate do kostola každý deň, viete, že liturgické čítania posledného dňa liturgického roku boli venované rovnakej výzve, ktorú ponúka dnešný (prvý deň Adventu): “Majte sa na pozore, bdejte, lebo neviete, kedy príde ten čas.” Uzatváranie jednej etapy a otváranie novej prináša so sebou väčšiu ostražitosť-bdelosť. Tu však skrsne otázka: Čo to znamená bdelosť? K jej pochopeniu nám pomáha krátke podobenstvo, ktoré ponúka Ježiš.

V podobenstve, pán domu zveruje svojim služobníkom rôzne úlohy-prácu. Doslovne: “svojim sluhom odovzdal moc, každému určil prácu a vrátnikovi prikázal bdieť”. Pán domu vyjadruje veľkú dôveru voči týmto ľuďom. A každý sluha musí splniť svoju úlohu. Predsa je tu jeden, ktorému je zverená zvláštna úloha - jeho úlohou je dávať pozor na návrat pána. Môžeme povedať, že zatiaľ čo títo majú pozorne napĺňať zverené úlohy, vrátnik má pozorne očakávať toho, kto sa má vrátiť. Jeho úloha pripomína všetkým, že pán nie je jednoducho neprítomný, ale už sa vracia. Všetci tak neprežívajú jednoduchú neprítomnosť, ale stav blížiaceho sa stretnutia.

Podobenstvo je silné pre všetkých učeníkov, aj pre nás. Vyzýva nás, aby sme išli ďalej ako je jednoduchá zodpovednosť za život. Pozýva nás k tomu, aby sme svoj život prežívali vžy vo vzťahu k tomu, ktorý Prichádza. Pritom nie v akomsi strachu z posledného súdu, ale preto, že ho chce znovu privítať. Žiť život pre Neho.

 

Mk 13,33-37: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Majte sa na pozore, bdejte, lebo neviete, kedy príde ten čas. Je to tak, ako keď človek odcestuje: opustil svoj dom, svojim sluhom odovzdal moc, každému určil prácu a vrátnikovi prikázal bdieť. Bdejte teda, lebo neviete, kedy príde pán domu: či večer, či o polnoci, či za spevu kohúta alebo ráno. Aby vás nenašiel spať, keď príde nečakane! A čo hovorím vám, hovorím všetkým: Bdejte!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 3. 12. 2017 13:46)

Podobenstvo je určené všetkým, ale tých, ktorých pobyt na planéte sa už chýli ku koncu Zem, by mal prebúdzať predovšetkým.