Jdi na obsah Jdi na menu

Zažiari svetlo

15. 11. 2015

http://www.aldogiannuli.it/wp-content/uploads/tasse_casa_940.jpgČlovek sa stal neskutočne citlivý na seba a na svoje okolie. Napriek tomu, čím viac pozoruje seba a svet okolo, nedokáže si všimnúť ako sa mení. Ani si nevšimol, ako obrátil na ruby všetko, čo mu bolo doteraz posvätné a hodnotné. Nevšimol si, ako sa v jeho živote ciele stali obyčajné prostriedky a prostriedky sa stali cieľmi. Netreba veľa filozofovať nad tým, ani sme rozpoznali, že peniaze, zisk, moc, kariéra sa stali cieľom (paradoxne bez svojho vrcholu a uspokojenia tohto človeka). Už je ťažšie si uvedomiť, ako sa niektoré ciele stávajú obyčajnými prostriedkami. A tak nie je zriedkavé, že naše vzťahy sa stávajú prostriedkom na budovanie kariéry. Či rodina je obyčajným prostriedkom na vytvorenie pohodlia. Dokonca dieťa (ako nejaký psíček či mačička) sa stávajú nástrojom nášho sociálneho sebauspokojenia. A nakoniec aj Boha sme my veriaci zaradili medzi prostriedky na hojenie životných rán, ktorého hľadáme v ťažkých chvíľach.

Z takýchto chýb nás chcú vytiahnuť slová dnešného evanjelia. Prebudiť zo sna pomýlených predstáv do reálneho sveta. Vytiahnuť zo sveta strachu a obáv. A následne voviesť do sveta nádeje a vízií, ktoré privádzajú človeka ku večnému cieľu - Bohu. Moment, kedy sa Boh približuje k človeku vo svojom Slove: keď “ľudia uvidia Syna človeka prichádzať”.

Nie je to nič iné, ako realizácia Ježišovho závetu. Pripomeňme si ho: “Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu.” Toto Ježišovo posolstvo je neustále šírené jeho učeníkmi a nasledovníkmi po celom sveta. Sú to slová pravdy o svete a o človeku, ktoré zatrasie mnohými predstavami a ideami. Nespravodlivé a prekrútené systémy sa stavajú proti tomuto prichádzajúcemu posolstvu, ktoré odkrýva pravdu o nich. Sú ako slnko a mesiac, ktoré viac nevydávajú svetlo. Ak ešte zostalo v nich síl, bojujú proti tomu, ktorý prichádza “na oblakoch s veľkou mocou a slávou”. Možno aj my patríme medzi tých, ktorí potrebujeme znovu zachytiť jeho posolstvo a znovu v neho uveriť. Aby sme boli schopní o ňom vydať svedectvo pred svetom a pred ľuďmi.

 

Mk 13,24-32: Ježiš povedal svojim učeníkom: „V tých dňoch, po onom súžení, slnko sa zatmie, mesiac nevydá svoj jas, hviezdy budú padať z neba a nebeské mocnosti sa budú chvieť. Vtedy uvidia Syna človeka prichádzať na oblakoch s veľkou mocou a slávou. On pošle anjelov a zhromaždí svojich vyvolených zo štyroch strán sveta, od kraja zeme až po kraj neba. Od figovníka sa naučte podobenstvo. Keď jeho ratolesť mladne a vyháňa lístie, viete, že je blízko leto. Tak aj vy, až uvidíte, že sa toto deje, vedzte, že je blízko, predo dvermi. Veru, hovorím vám: Nepominie sa toto pokolenie, kým sa to všetko nestane. Nebo a zem sa pominú, ale moje slová sa nepominú. Ale o tom dni a o tej hodine nevie nik, ani anjeli v nebi, ani Syn, iba Otec.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prebudenie

(Mária, 16. 11. 2015 10:47)

Ďakujem za všetkých za toto prebudenie z tvrdej reality života.
Božia pomoc a láska je to, čo nás drží nad vodou a preto je veľmi doležitá modlitba.

Re: Prebudenie

(Dominik, 18. 11. 2015 14:42)

Vždy mám neskutočnú radosť, keď zažijem moment, ktorý ľudovo nazývame "svitlo mi". V tom momente si uvedomím, ako je život vo svete jednoduchý.