Jdi na obsah Jdi na menu

Boh nádeje

25. 3. 2018

https://razvoj.gov.hr/userdocsimages//slike/kultura.jpg?width=15Istý profesor na skúške, po mojej odpovedi z novodobých dejín, sa ma spýtal: “Aký je interpretačný kľúč, ktorý si si zvolil pri vysvetľovaní?” Trochu ma zarazil, pretože som si myslel, že je potrebné zachovať objektivitu pohľadu na dejiny. Ale on pokračoval: “Vieš, nikto nie je objektívny pri vysvetľovaní dejín. Zároveň každý musí dať nejaký význam - interpretáciu - týmto faktom.” Aj my, dnešnou Kvetnou nedeľou, otvárame priebeh dejín, ktoré sa odohrávajú v Jeruzaleme v dávnej minulosti. Aký je náš interpretačný kľúč tých pár dní?

Všetko to začína v Betánii, v dome Šimona, nazývaného Malomocný. Slávnosť, na ktorej jedna žena z nadšenia urobí gesto radosti a vďačnosti voči prítomnému Ježišovi. O dva dni neskôr nastáva Ježišov slávnostný vstup do Jeruzalema. Plášte rozložené na ceste ako červený VIP koberec, pozdĺž nej ľudia oslavujúc Krista a v rukách nesúc ratolesti paliem. Avšak náslená večera začína trpkým Ježišovým konštatovaním: "Veru, hovorím vám: Jeden z vás ma zradí, ten, čo je so mnou.”

Dnes už vieme, že to nebol len jeden, ktorý zradil. A neboli to len Peter a ostatní apoštoli, ktorí zutekali. Ale boli sme to my všetci - všetci hriešnici. Tá zrada iste bolela ešte viac, ak o nej Boh vedel vopred. Predsa Boh nádeje v sebe nesie otvorenosť pre hriešnika. Skrze toto umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie mu dáva možnosť povstať a kráčať v slobode. Boh nádeje odovzdáva človeku novú možnosť plnosti života. Toto je náš interpretačný kľúč, ktorým môžeme hľadieť na tieto udalosti. T.j. očami Boha nádeje.

 

Mk 14,1–15,47: Bolo dva dni pred Veľkou nocou a sviatkami Nekvasených chlebov. Veľkňazi a zákonníci hľadali spôsob, ako podvodne chytiť Ježiša a zabiť ho. Ale hovorili: „Nie vo sviatok, aby sa ľud nevzbúril.“ Keď bol v Betánii v dome Šimona Malomocného a sedel pri stole, prišla žena s alabastrovou nádobou pravého vzácneho nardového oleja. Nádobu rozbila a olej mu vyliala na hlavu. Niektorí sa hnevali a hovorili si: „Načo takto mrhať voňavý olej?! Veď sa mohol tento olej predať za viac ako tristo denárov a tie rozdať chudobným.“ A osopovali sa na ňu. Ale Ježiš povedal: „Nechajte ju! Prečo ju trápite? Urobila mi dobrý skutok. Veď chudobných máte vždy medzi sebou, a keď budete chcieť, môžete im robiť dobre. Ale mňa nemáte vždy. Urobila, čo mohla. Vopred pomazala moje telo na pohreb. Veru, hovorím vám: Kdekoľvek na svete sa bude ohlasovať evanjelium, bude sa na jej pamiatku hovoriť aj o tom, čo urobila.“
Ďalej na stránke liturgického kalendára.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář