Jdi na obsah Jdi na menu

6. 3. 2010

ObrazekEvanjelium 3. pôstnej nedele nám ponúka Výzvu k pokániu.
Evanjelista Lukáš začína s tragickou správou, ktorú Ježišovi priniesli jeho učeníci. Jednalo sa o konanie Piláta, ktorý neváhal (aj podľa historika Jozefa Flávia) použiť hrubé násilie. Ježiš reaguje na tieto správy o smrti v meste typickým prorockým spôsobom: mení ich na varovné príklady pre svojich poslucháčov. Ježiš si je vedomí blízkosti smrti, pre každého človeka môže nastať kdekoľvek a kedykoľvek. Ak príde náhle, nebude čas na pokánie. Preto celý náš život by mal byť jedno veľké pokánie. V Ježišovom chápaní, pokánie nie je len odvrátenie sa od hriechu, ale prijatie radostnej zvesti o Božom kráľovstve. On sa sám približuje k Jeruzalemu, v ktorom má obetovať svoj život za človeka.

Nasleduje rozprávanie o figovníku. Aj synoptické evanjelia Matúša a Mareka podávajú podobenstvo o figovníku, ktorý neprináša ovocie. Na rozdiel od nich, u Lukáša nie je hneď vyťatý. Majiteľ prichádza pravidelne rok čo rok kontrolovať stav stromu, či prináša ovocie. Aj po troch rokoch dostáva ešte čas, aby prinášal ovocie. Je to útecha pre každého počúvajúceho človeka, zaujať konkrétny postoj k Ježišovi a jeho posolstvu. Varovanie znie: Ak to neurobíte, budete vyťatí!

Obrátenie práve dnes je výhodné predovšetkým pre konkrétneho človeka. Dánsky filozof Søren Aabye Kierkegaard uvažuje nad prípadom človeka závislého na hazardných hrách. Taký človek si v duchu povie, že prestane, ale až od zajtrajšieho dňa. Tento večer si ešte dopraje. A výsledok? Nasledujúci deň to bude na tom rovnako ako pred tým. Takéto otáľanie je nutné odmietnuť. Sami zo skúsenosti vieme, že odložená záležitosť sa postupom času stáva omnoho väčším bremenom.

Ježiš používa dve správy z minulosti, aby zdôraznil nutnosť obrátenia. Ako zareagujeme my???

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář