Jdi na obsah Jdi na menu

13. 3. 2010

Text 4. pôstnej nedele nám predkladá podobenstvo o márnotratnom synovi. Ide o veľavravné rozprávanie o podstate milujúcej lásky.

ObrazekJe nutné zodpovedať na otázku: Komu je tento text určený? Na prvý pohľad by sa zdalo, že je to povzbudenie pre všetkých hriešnikov. Ale sám evanjelista Lukáš na začiatku hovorí: "A povedal im - reptajúcim farizejom - toto podobenstvo." Teda nie je určené v prvom rade hriešnikom, ale "zatvrdlivým spravodlivým". Hriešnici už prežívajú radosť z návratu domov, k Ježišovi. Túto výzvu k návratu potrebovali počuť títo zatvrdliví spravodliví (tí, ktorí ešte nič neprestúpili, ako starší syn). Záverom rozprávania je vskutku rozhovor so starším synom, ktorý má otvorený koniec. Je na poslucháčoch, aby vyjadrili svoju odpoveď na pozvanie Kristom.

Postava otca je často pripodobňovaná Nebeskému Otcovi, ale ona symbolizuje samého Ježiša Krista. Kristus je ten milosrdný a márnotratný Otec. Iste, že sekundárne sám Kristus stelesňuje samotné správanie Boha Otca. Ježiš zviditeľňuje samotného Boha. Ale toto podobenstvo obhajuje Ježišovo správanie voči hriešnikom.

Postava mladšieho syna: Tento žije bláznivým, pošetilým spôsobom, neusporiadane, chaoticky. Dôsledkom je, že sa dostáva do veľkej biedy: trie núdzu, život v blízkosti svíň (pre židov nečisté a odporné zvieratá) a majiteľ sa stará skúr o svine ako o neho. Tu si spomenie na otca. Keď sa vracia, otec mu vyjde v ústrety. Nezaujíma ho ospravedlnenie, ale osoba syna, ktorý sa vrátil. Neprestal byť mu synom. Znovu prijíma nevďačného syna. Dáva mu najkrajšie šaty (symbol vznešenosti), prsteň (symbol moci) a topánky (symbol mimoriadnej udalosti).

Osoba staršieho syna: Pracoval na poli. Bol to obyčajný pracovný deň. Keď sa vracia domov a zisťuje čo sa deje, začína vyčítať otcovi jeho rozhodnutie. Na rozdiel od mladšieho syna ho nenazýva otcom, nehovorí môj brat. Pripomína farizejovo správanie v chráme, ktorý menuje svoje dobré skutky a bezúhonnosť. Otec však považuje za svojho syna i tohto staršieho, dokonca ho oslovuje syn môj. Naviac mu pripomína, že ten druhý je stále jeho bratom.

Podobenstvo má tak dva vrcholy: Rozhovor s mladším synom a tým starším. Akoby hovoril: Prijmite pozvanie na hostinu! Prestaňte reptať.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Už sa na tom pracuje...

(Domi, 15. 3. 2010 15:13)

:)

pokračovanie

(anna gabriela, 15. 3. 2010 14:28)

akosi dlho vám ten večer trvá:)