Jdi na obsah Jdi na menu

Buongiorno!

9. 11. 2015

http://www.repubblica.it/images/2013/07/04/183006346-d73f4299-c3V Káne Galilejskej Ježiš predstavil “kde spočíva pozornosť Boha”: v radosti a v láske. Vstupujúc do chrámu - na miesto, kde jeho prebývanie je par excelenze - tam nájde niečo iné. Ponúkne nám inšpiratívny obraz všetkých kritikov a reformátorov (myslím aj súčasných), ktorí sa nachádzajú medzi tradicionalistami i liberálmi všetkých čias. Podobný postoj v súčasnej dobe by sme charakterizovali ako šialený, chorý. Volali by sme hneď policajtov alebo psychiatrov. Ale tu nejde len o konkrétne veci a ľudí, ktoré nepatria do chrámu. Jeho gesto má dvojitý prorocký význam:

  1. je stále v línii prorokov, ktorí boli kritickí voči inštitúciám, ktoré stratili svoj pôvodný cieľ a úmysel. Totiž, celá identita Izraela bola postavená na Zmluve, Chráme a Zákona. A kňazi boli ustanovení ako strážcovia, avšak, stávajú sa pánmi týchto Božích darov. Preto proroci sa stávajú hlasom k zanechaniu pokrytectva, klamstva a útlaku. Prorok sa dostáva do kontrastu s apoštolom a jeho inštitucionalizovanou pozíciou.
  2. zároveň anticipuje svoju misiu, kedy bič (symbol zla v chráme) sa stane nástrojom utrpenia. Aj preto Ján (na rozdiel od ostatných evanjelistov - je to jeho typický spôsob, ktorým vyrozpráva niečo, čo bude pochopené na konci) vkladá túto udalosť na začiatok evanjelia. Zničený Otcov chrám nahradí novým, krajším, duchovnejším. Slovo poslané Otcom sa stane novým chrámom - novým miestom spoločenstva Boha a človeka.

V línii dnešného sviatku Výročia posviacky Lateránskej baziliky a v perspektíve dnešného evanjelia si myslím, že Cirkev v súčasnej dobe prežíva zaujímavý moment. Ako sa zdá na Apoštolský stolec zasadol prorok. Dosť to vykoľajilo mnohých, ale to zvyknú proroci robiť. Pretože spoločenstvo veriacich často nie je pripravené na takúto výmenu pozícii. Na proroka, ktorý s ľahkosťou a svojským úsmevom na tvári pozdraví veriacich “Buongiorno!” (Dobrý deň!). Zároveň vnesie do srdca počúvajúceho a stretávajúceho štipku “čohosi”, čo pretvorí jeho deň na lepší a krajší. Toto je chrám, postavený na návrší, ktorý sa nedá ukryť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář