Jdi na obsah Jdi na menu

Krása

6. 8. 2015

Bez krásy nevieme žiť. Krása prírody, krása umenia, krása gest, krása človeka a jeho prejavov pozdvihujú ducha človeka. Dávajú mu iný pohľad na svet a na dianie v ňom. Človek potrebuje úžas nad krásou. Krása totiž človeka posúva v ústrety Bohu. A dnes - v srdci leta - oslavujeme krásu Boha, ktorá je dôležitá pre človeka stávajúceho sa veriacim.

Marek vo svojom evanjeliu hodnotí situáciu takto: „sotva sa rozhliadli, nevideli pri sebe nikoho, iba Ježiša.“ Konverzia voči kráse je náhla, neočakávaná. Je zaujímavé, že pri hľadaní krásy Boha, koniec-koncov odhalíme práve Krista. V Kristovi sa zjavuje Božia krása a dobrota voči stvoreniu. V ňom, vo vzťahu voči nemu a v pravde prichádzajúcej od neho, učeník nachádza dokonalosť krásy. Uchopiac túto krásu potom prináša aj ostatným nádej, v ktorej sa naplnia všetky ľudské očakávania.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atomové_bombardován%C3%AD_HirošimyNeviem, či viete, že dnes je zároveň výročie Atómového bombardovania Hirošimy. Spojené štáty v spolupráci v Anglickom a Kanadou v projekte Manhattan zostrojili prvé dve atómové bomby, z ktorých jednu - nazvanú „Little boy“ (Chlapček) - použili pri bombardovaní Hirošimy práve 6. augusta 1945. Jeden z mnohých príkladov toho, čo spôsobí človek, ak sa odvráti od Boha jeho pohľad a záujem.

 

Mk 9,2-10: Ježiš vzal so sebou Petra, Jakuba a Jána a len ich vyviedol na vysoký vrch do samoty. Tam sa pred nimi premenil. Jeho odev zažiaril a bol taký biely, že by ho nijaký bielič na svete tak nevybielil. A zjavil sa im Eliáš s Mojžišom a rozprávali sa s Ježišom. Vtedy Peter povedal Ježišovi: „Rabbi, dobre je nám tu. Urobme tri stánky: jeden tebe, jeden Mojžišovi a jeden Eliášovi.“ Lebo nevedel, čo povedať; takí boli preľaknutí. Tu sa utvoril oblak a zahalil ich. A z oblaku zaznel hlas: „Toto je môj milovaný Syn, počúvajte ho.“ A sotva sa rozhliadli, nevideli pri sebe nikoho, iba Ježiša. Keď zostupovali z vrchu, prikázal im, aby o tom, čo videli, nehovorili nikomu, kým Syn človeka nevstane z mŕtvych. Oni si toto slovo zapamätali a jeden druhého sa vypytovali, čo znamená „vstať z mŕtvych“.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář