Jdi na obsah Jdi na menu

Duch nádeje

20. 5. 2018

https://lamenteemeravigliosa.it/wp-content/uploads/2015/05/speraVždy ma fascinovali ľudia, ktorí žijú vnútornú slobodu. Čosi čarovné vyžaruje z ich osobnosti skrze ich správanie, konanie či rozprávanie. Nevzbudzujú pozornosť cez premrštené e neprimerané správanie. Naopak, je to ich pokora a jednoduchosť, ktoré vyvolávajú pozornosť. V pozadí je práve tá ich vnútorná sloboda. Pre nás kresťanov, dnešná slávnosť nám pripomína odkiaľ pochádza táto vnútorná sloboda.

Na päťdesiaty deň po Ježišovom zmŕtvychvstaní nám Cirkev pripomína neskutočnú pravdu: Zmŕtvychvstalý Kristus zosiela svojim učeníkom Ducha-Tešiteľa, aby ich uviedol do tajomstva nového života. Spôsob života charakterizovaný niektorými aspektami: slobodou od každej pochybnosti, oslobodením od zbytočných bremien, radosťou vyplývajúcou z prežívajúcej zodpovednosti.

Zoslaním Ducha Svätého, pochádzajúceho z lásky zomierajúceho a zmŕtvychvstalého Boha per spásu človeka, ľudstvo sa posúva znovu na miesto, kde môže prebývať v Božej prítomnosti. Boh, uprostred nás, ktorý uvádza nás kresťanov do plnej pravdy. Dáva silu, aby sme prehovorili a vydali svedectvo v pravý čas. Neodstraňuje problémy či nebezpečenstvo, ale dáva nádej. A ako napísal ruský teológ Florenskij: “Dnešnému svetu chýba nádej.” Človek dneška hľadí do budúcnosti stále s väčším strachom. A je to Duch Svätý, ktorý dáva človeku nový pohľad - nie je to slepý optimizmus. Ide o pravú nádej, ktorá dokáže prekonávať ťažkosti s radosťou a s výziou tvoreného dobra.

 

Jn 15,26-27;16,12-15: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Keď príde Tešiteľ, ktorého vám ja pošlem od Otca, Duch pravdy, ktorý vychádza od Otca, on o mne vydá svedectvo. Ale aj vy vydávate svedectvo, lebo ste so mnou od začiatku. Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť. On ma oslávi, lebo z môjho vezme a zvestuje vám. Všetko, čo má Otec, je moje. Preto som povedal, že z môjho vezme a zvestuje vám.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Stanislav, 21. 5. 2018 7:46)

Strach súčasnej spoločnosti je oprávnený, koniec sa blíži, či už máme strach, alebo nemáme. Rozdiel je len medzi tým, akú nádej máme na zmŕtvych vstanie - a tí čo nádej majú by sa na koniec mali tešiť a nie mať z neho strach.