Jdi na obsah Jdi na menu

Zrná života

18. 3. 2018

https://g4.dcdn.lt/images/pix/file58770743_a191b8c8.jpgIste ste zažili skúsenosť cieľa. Keď ste vyrazili na nejakú cestu, výlet či návštevu, a bolo potrebné stráviť čas v aute, na bicykli či kráčajúc po vlastných. V momente, keď ste došli do cieľa a naplnili sa vaše očakávania, zabudli ste na namáhavú cestu. Vaša pozornosť sa upriamila na cieľ, ku ktorému ste dorazili. Možno predsa je tu potrebné sa trochu pozastaviť nad otázkou: Je dobré zabudnúť na tú prekonanú cestu?

Do Jeruzalema prichádzajú Gréci. Pristupujú Filipovi a žiadajú ho: "Pane, chceli by sme vidieť Ježiša.” Ježišova odpoveď na túto žiadosť sa môže zdať zvláštna. Na jednoduchú otazku prichádza na prvý pohľad komplikovaná odpoveď. Napriek tomu rýchlo pochopíme, že preniká do jadra prosby. Totiž v nej Ježiš ponúka trvalú cestu, po ktorej je možné dôjsť k pravému stretnutiu a poznaniu. Robí to skrze obraz pčeničného zrna, ktoré: "ak odumrie, prinesie veľkú úrodu.”

A tak cesta, ktorá vedie ku Kristovi je jasná: "Ak mi niekto slúži, nech ma nasleduje! A kde som ja, tam bude aj môj služobník.” Aby sme videli Krista, je potrebné urobiť jeho spôsobom. Službou - ona je cesta, ktorá nachádza svoj cieľ ale nikdy nekončí. Odumierať sebe samému a vlastnému egoizmu. V službe Bohu a blížnemu rozvíjať v sebe semienka života, ktoré prinášajú bohatú úrodu dobra a lásky.

 

Jn 12,20-33: Niektorí z tých, čo sa cez sviatky prišli klaňať Bohu, boli Gréci. Pristúpili k Filipovi, ktorý bol z galilejskej Betsaidy, a prosili ho: „Pane, chceli by sme vidieť Ježiša.“ Filip šiel a povedal to Ondrejovi. Ondrej a Filip to išli povedať Ježišovi. Ježiš im odpovedal: „Nadišla hodina, aby bol Syn človeka oslávený. Veru, veru, hovorím vám: Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu. Kto miluje svoj život, stratí ho, a kto svoj život nenávidí na tomto svete, zachráni si ho pre večný život. Ak mi niekto slúži, nech ma nasleduje! A kde som ja, tam bude aj môj služobník. Kto bude mne slúžiť, toho poctí Otec. Teraz je moja duša vzrušená. Čo mám povedať? Otče, zachráň ma pred touto hodinou? Veď práve pre túto hodinu som prišiel. Otče, osláv svoje meno!“ A z neba zaznel hlas: „Už som oslávil a ešte oslávim.“ Zástup, ktorý tam stál a počul to, hovoril, že zahrmelo. Iní vraveli: „Anjel s ním hovoril.“ Ježiš povedal: „Nie kvôli mne zaznel tento hlas, ale kvôli vám. Teraz je súd nad týmto svetom, teraz bude knieža tohto sveta vyhodené von. A ja, až budem vyzdvihnutý od zeme, všetkých pritiahnem k sebe.“ To povedal, aby naznačil, akou smrťou zomrie.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář