Jdi na obsah Jdi na menu

Archiv

Nalezené příspěvky

Modlitba za povolania

1. 6. 2018

modlitba.jpgDnes slávime slávnosť patróna farnosti, v ktorej pomáham s pastoráciou: sv. Hannibal Maria di Francia. V deň jeho kanonizácie, sv. pápež Ján Pavol II. pripomenul, že "láska k Pánovi primäla sv. Hannibala venovať celý svoj život duchovnému dobru svojim blížnym. V tejto službe cítil predovšetkým naliehavosť realizácie evanjeliového príkazu: Rogate ergo … proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu!”

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

Údiv

2. 6. 2018

https://www.focus.it/site_stored/imgs/0005/019/shutterstock_5745V posledných týždňoch som už spomenul (v týchto zamysleniach) niektoré základné ľudské emócie (hnev, radosť, strach ...). Dnes spomeniem ďalšiu - údiv. Túto emóciu môžeme zadefinovať ako "schopnosť nášho mozgu, ktorý je nastavený tak, aby sa aktivoval zoči-voči nejakej novosti." A človek je priťahovaný novými vecami. Avšak, následne sú potrebné odvaha a inteligencia, aby ich pochopil. Ako napríklad Alexander Fleming, ktorého údiv zoči-voči prítomnej pliesni priviedol k objaveniu penicilínu.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

Božia hostina

3. 6. 2018

https://www.evangelici.info/files/cena_del_signore_comunione.jpgStalo sa v prvých rokoch môjho kňazstva, keď som sa počas jednej spovede spýtal penitenta: “Ako často prichádzate na svätú omšu?” Dotyčného odpoveď bola: "Neviem povedať presne, ale zvyčajne vtedy, keď cítim potrebu.” Tak som mu na to povedal: “Prečo nie každú nedeľu?” Odpoveď prišla okamžite: “Padre, ja som katolík a nie fanatik!” Pre niekoho prichádzať každú nedeľu na svätú omšu sa môže zdať fanatizmus, pre iného potreba.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

Zostať verný

4. 6. 2018

http://www.mpellsolutions.com/wp-content/uploads/2017/01/customeŽijeme v dobe, ktorú môžeme definovať ako rýchlu a flexibilnú. A vďaka ľudskej schopnosti adaptácie, je to neskutočná výhoda. Napriek tomu, mnohé skutočnosti potrebujú svoj čas pre rast, dozrievanie, prinášanie úžitku a radosti. A k tomu je potrebná trpezlivosť a vernosť.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Štát a Cirkev

5. 6. 2018

http://www.iltempo.it/resizer/670/-1/true/1495614579304.JPG--truNa predmete Etika politiky, jedna z dôležitých tém bol vzťah medzi Štátom a Cirkvou. Už po stáročia si filozofi uvedomovali dôležitosť definovania tohto vzťahu pre dobré fungovanie spoločnosti. Vyhnutie sa tzv. náboženského integralizmu (zaviesť a vynútiť si od ostatných dodržiavanie jedného štýlu života - čo ničí základný princíp demokracie - toleranciu, pluralizmus a slobodu). A druhou je odsunutie náboženstva do striktne súkromnej sféry.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Nekončiaca zmluva

6. 6. 2018

zmluva.jpegUž od svojho narodenia sme upjatí na materiálny rozmer tohto časného života. Sú nám bližšie veci, ktoré môžeme uchopiť, ovoňať, počuť či vidieť. Aké silné je uchopenie útlej ručičky akurát narodeného dieťaťa? Aká silná je túžba dospelého človeka po vlastnení? Aké ťažké je zanechanie tohto sveta starca? Rozmer večného života je nám veľmi vzdialený.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

Prežívať lásku

7. 6. 2018

http://s8.favim.com/610/72/Favim.com-boy-children-cute-flowers-6Aké je ťažké, v dnešnej komplexnej dobe, robiť závery a hodnotenia. Dokonca i v otázkach, ktoré sa na prvý pohľad zdajú samozrejmé a prirodzené. Stačí nahliadnuť trochu po povrch a zbadáme, že aj ony skrývajú v sebe množstvo prekvapujúcich podotázok, ktoré v povrchnej a rýchlej odpovedi sme nebrali v úvahu.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

Sila srdca

8. 6. 2018

http://cdn6.bigcommerce.com/s-dm1b74lxtw/product_images/theme_imSrdce bolo i je neustále považované za zdroj neskutočnej ľudskej sily - lásky. Schopnosti pretvárať iných i svet. Vnášať do neho nehu, prijatie i nadšenie. Ako to poeticky napísal Lev Nikolajevič Tolstoj: "Ako jedna svieca zapáli druhú a tak zrazu svieti tisíce sviec. Rovnako, jedno srdce zapáli druhé a tak zažiaria tisíce sŕdc."

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Tajomstvo rodiny

9. 6. 2018

https://i2-prod.mirror.co.uk/incoming/article6419193.ece/ALTERNAPred časom vyšli výsledky istého výskumu, ktorý skúmal postoje, hodnoty, morálku, sny dospievajúcich v Taliansku. Po 32 rokoch ho zopakovali, aby porovnali ako sa zmenila generácia dospievajúcich od roku 1983. Obrovským prekvapením boli hodnoty rodina, manželstvo, vernosť. Zvlášť posun hodnoty “rodiny" z 6. miesta v roku 1983 na súčasné 1. miesto v ich záujmu.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Tajomstvo domova

10. 6. 2018

http://www.misucell.com/WDF-325750.htmlDomov predstavoval i predstavuje najmenšie ľudské spoločenstvo, ktoré človek vo svojom živote vytvára. Je to východiskový bod pre každého z nás. Dá sa povedať, že život je definovaný dvoma pohybmi: a) neustále vychádzanie z domu do okolitého prostredia, a b) následná radosť z návratu do tohto intímneho priestoru.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

To podstatné

11. 6. 2018

https://theactsofcourage.com/wp-content/uploads/2017/08/courage-V živote je nutné, pre dobré zorientovanie sa v realite, uchopiť podstatu vecí. Teda, čo má byť v centre našej pozornosti a čo nesmieme stratiť z dohľadu pri vytváraní plánov do budúcnosti, súčasnom budovaní či hodnotení už vytvoreného.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

V prítomnosti

12. 6. 2018

20140526161959f7cea7.jpgPrítomnosť je najdôležitejší čas pre človeka. Závisí od neho jeho budúcnosť a ešte viac minulosť. Rozhodnutia, činnosť i slová sa zaznačia do pomyslenej knihy dejín ľudského života, a naplno budú ovplyvňovať smerovanie jeho budúcnosti. Aj preto výzva “Carpe diem” bude neustále aktuálna.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Príchuť

13. 6. 2018

passione.jpgKaždodenná skúsenosť nás presviedča o prítomnosti množstva paradoxov v živote človeka. Jednou z viditeľných je skutočnosť, že čím viac možností máme, tým viac pociťujeme nespokojnosť. Zakúšame, že možnosti nestačia. Dokonca i ich uchopenie a prežívanie nestačí. Potrebujeme niečo, čo dá takémuto životu preplnenému rôznych možností a skúseností i príchuť uspokojenia.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Čnosť spravodlivosť

14. 6. 2018

5863e0081900002a000e1d4d.jpegVeľa sa hovorí a píše o spravodlivosti - osobnej i sociálnej. Alebo skôr o jej realizácii. Podľa Katechizmu: "Spravodlivosť je morálna čnosť, ktorá spočíva v stálej a pevnej vôli dať Bohu a blížnemu to, čo im patrí." Spravodlivosť je pevne spojená s pojmom cnosť. Ide o trvalú schopnosť a vôľu ju realizovať. V minulosti ju starší ľudia prenášali na mladých prostredníctvom príkladu života.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Túžba a čin

15. 6. 2018

tuzbacin.jpgSme zvyknutí rozlišovať medzi túžbou a činom. Nestačí túžba, aby bol človek súdený či dokonca odsúdený. Na druhej strane sú to túžby, ktoré vzbudzujú životnú energiu, ktorá sa potom mení na skutky. Je možné pripomenúť slová anglického spisovateľa Samuela Butlera z 19. storočia: "Existuje ešte jedna márnivejšia skutočnosť ako sú márnivé túžby: neprítomnosť túžob".

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

Zmluva

16. 6. 2018

class-action-contro-l-alleanza-segreta-tra-i-big-della-silicon-valley.jpgKaždý človek potrebuje záruky a istoty pre seba i pre svojich najbližších. Uistenie, že záväzky a sľuby budú realizované. Začína to slovom, aby bolo realizované skutkom. Ide o slová záujmu, dobra a lásky, ktoré vytvárajú vzťah dôvery. Ako to vyjadril americký arcibiskup Fulton J. Sheen: “Jestvujú tri spôsoby ako odkomunikovať lásku: slovom, pohľadom a dotykom. Najdôležitejšie je slovo. Nebudeš nikdy vedieť naisto, ako ťa druhá osoba miluje, ak ti to sama nepovie."

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Odlišná logika

17. 6. 2018

rast.jpgNie je jednoduché vysvetliť niektoré skutočnosti v ľudskom živote. Bolo by potrebné napísať dlhé traktáty, ktoré by vysvetlili presne to, čo sa myslí pod slovom láska, priateľstvo, radosť, smrť… Na ich lepšie pochopenie takýchto komplexných skutočností si pomáhame opisom, príkladmi, podobenstvami či symbolmi. Každé zjednodušenie (akokoľvek sa dobre počúva) by mohlo oslabiť bohatstvo týchto pojmov.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na nedeľu | Komentářů: 0

Prekonať spravodlivosť

18. 6. 2018

beatitudini4.jpgSnáď najťažšia otázka, na ktorú si musí každý človek odpovedať, je o zmysle života. U nás kresťanov je potrebné pridať ešte jednu, a to tú o zmysle prežívaní života Ježišovho učeníka. Ak sa dobre začítame do Božieho slova, rýchlo pochopíme, že kresťan má len jednu úlohu: naplniť Božiu vôľu a zachytiť v každej situácii to, čo ona odhaľuje. Otázkou zostáva, ako žiť toto povolanie v súčasnom svete?

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 1

Modlitba za nepriateľa

19. 6. 2018

vponte-pace.jpgMinulý týždeň som navštívil niekoľko kníhkupectiev. Bol som prekvapený z toho, koľko kníh (z oblasti psychológie, sociológie, menežmentu...) jestvuje o budovaní a formácie medziľudských vzťahov. Vyjadrujú dôležitosť rozvíjania ľudskej spoločenskej dimenzii.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 2

Prežívanie spravodlivosti

20. 6. 2018

http://www.tahirih.org/wp-content/uploads/2015/10/Little-Girl-ClČo pre vás znamená spravodlivosť? Tradičná definícia spravodlivosti, pochádzajúca od starovekých gréckych filozofov, hovorí o tom, že človek má "dať druhému, čo mu patrí!” Jej realizácia spočíva v rešpektovaní práv druhých. V dejinách myslenia, spravodlivosť sa stala jednou zo základných spoločenských hodnôt - hovoríme o jednej z tzv. kardinálnych čností.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zamyslenia na deň | Komentářů: 0

Nalezené složky

Nebyly nalezeny žádné složky