Jdi na obsah Jdi na menu

Obrazek„Ten, kto som, clivo zdraví toho, kým by som chcel byť.“ Za touto vetou dánskeho filozofa Sørena Kierkegaarda sa skrýva postoj človeka, ktorý všetci dobre poznáme: odlišnosť medzi tým, čím sme a tým, čím by sme chceli byť.
Máme v sebe túžbu byť ideálny. Táto túžba má v podstate pozitívny charakter na rozvoj našej osobnosti – chce nás vyburcovať k rastu. Žiaľ mnohí sa so svojím ideálom identifikujú natoľko, že potom strácajú odvahu akceptovať to, akí v skutočnosti sú. Zdráhajú sa prijať vlastnú realitu – seba samého. Myslia si, že len vtedy budú milovaní, uznávaní či prijatí, ak niečo zvládnu, ak dokážu viac, ako tí druhí. Mnohých posadla odveká nedôvera, že takých, akými sú, ich odmietnu.
Antická mytologická postava Prokrustos je symbolom postoja takéhoto človeka. Prokrustos bol obor, ktorý každého, kto k nemu zavítal, pozval do domu, pohostil a nechal ho u seba prespať. A potom v spánku ho priviazal k posteli. Komu bola dlhá, toho naťahoval, až ho pretrhol. Komu bola krátka, usekol mu z nôh, koľko bolo "treba". Všetci, či krátki alebo dlhí, zomreli na následky tohto radikálneho zaobchádzania.
Aby sme aj my neprepadli tejto nedôvere a nechytili sa do pasce, potrebujeme mať odvahu vidieť pravdu a odvahu akceptovať samého seba.
→ Nájsť a potvrdiť vlastnú identitu
Život nám ponúka mnoho momentov, kedy každý z nás pokúša sa nájsť a potvrdiť vlastnú identitu. Ale nadovšetko v čase mladosti, keď začína rásť túžba ísť vlastnou cestou života. Je možné sa pýtať: Odkiaľ pochádza táto túžba? Kto nám ju vložil do srdca? Od Boha Stvoriteľa pochádza život, ktorý sme prijali skrze našich rodičov. On nás povolal k životu, ktorý vytvoril priamo pre nás. A On nám vložil do duše tento smäd. Nie my sa definujeme: Kto sme, ale Boh hovorí, kým sme. Je to vyjadrené vo sv. Písme v knihe Genezis: „A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril.“ (Gn 1,27). Ježiš povedal, že Boh je láska, a tak náš obraz a podoba Boha je obraz a podoba Lásky.
→ Nájsť a potvrdiť vlastnú identitu
Dôležitá voľba Skúsme si položiť otázku: Aká je pravda o mne samom? O mojom živote, konaní, snažení sa, o mojich predstavách, fantázie, túžob... Keď o tom začneme rozmýšľať, prídeme na to, že nestačí len žiť! Je potrebné vedieť prečo žijeme. Ide o konkrétnu otázku: Aký je autentický dôvod môjho života.
Istý princ cestoval cez púšť nasledovaný dlhou karavánou, ktorá viezla rozprávkové množstvo zlata a drahokamov. V polovice cesty, jedna z tiav karavány, ktorá bola unavená zo silného slnka sa zrútila lapajúc po vzduchu a viac sa nepostavila. Trezor, ktorý niesla, spadol gúľajúc sa po dune piesku. Ako dopadol na zem sa otvoril a všetko zlato s drahokamami zmyli pod pieskom. Princ nechcel spomaliť krok, aj preto, že nemal ďalšie trezory a všetky ťavy už boli naplno zaťažené. Štedrým gestom umožnil svojim pážatám a doprovodu, aby si rozsypaný poklad pozbierali a sami zobrali. Medzitým, ako mladí sa hádzali na zem, aby tak aspoň niečo získali, princ pokračoval v ceste. Spozoroval však, že predsa niekto ho nasleduje. Otočil sa a vidí, že je to jeden z jeho pážat, ktorý ho zadychčane a spotene nasleduje. „A, ty“, opýtal sa ho princ, „nezastavil si, aby si niečo nazbieral?“. Mladík odpovedal s odvahou a hrdosťou: „Ja nasledujem svojho kráľa!“
Pozrime sa na svoj život pod zorným uhlom tohto príbehu. Pokúsme sa rozpoznať to, čo môžeme nazvať nepotrebnými drahokamami púšte z poviedky nášho života a odlíšiť to, od toho, čo predstavuje nasledovanie svojho kráľa. Poklad, drahokamy človeka, ak ich sám vlastní, vedia potešiť oči, dávajú človeku pocit hodnoty, ale koniec koncov sú nepotrebné, vystavené vo vitrínke, ukryté kdesi v trezore. Na druhej strane nasledovanie kráľa robí človeka malým, často ho zatieni veľkosť kráľa, je len služobníkom, ale má cieľ a nasmerovanie svojho života, ktorý spočíva v nasledovaní. Počas týchto kázni chceme hovoriť o pravidle života, ktoré nám pomôže rozlíšiť medzi kráľom a zbytočné drahokamy, ktoré namáhavo hľadáme a zbierame každým dňom svojho života.
Čas mladosti je zvláštnym časom. Práve v tejto etape svojho života odhaľujeme, že sme niekým: máme svoju tvár, vlastnú identitu, jedinečnú intimitu, originalitu, neopakovateľnosť, vlastnú úlohu a legitímne poznámky. Ako bude smerovať môj život, je na mojej slobodnej voľbe. Je však na mieste otázka: či v tomto rozhodovaní mám nejaký projekt, nejaké nasmerovanie? Je to o smerovaní! Či mi stačí, aby som mal peniaze, drahokamy, užívať si život? Alebo je to službe, prinášaní radosti, neustálej pomoci, čiže o nasledovaní kráľa?
Ťažkosti, ktoré sprevádzajú každodenné rozhodovania, sú súčasťou života každého človeka. Aj keď v dnešnej dobe omnoho viac sú záťažou ako v minulosti. Spoločnosť, v ktorej žijeme, nám vôbec nenapomáha pri rozhodovaní. Dnes nemáme vždy pred sebou istú perspektívu, ktorá nás pohýna k tomu, aby sme rástli. Takáto záťaž nás spomaľuje v našich rozhodnutiach. Nepomáha nám ani konzumizmus, ktorý dominuje našej spoločnosti. Pobáda nás len ku konzumácie, k užívaniu; je tichým nutkaním potlačiť akúkoľvek pravú túžbu, potlačiť akékoľvek otázky po živote. V konzumizme nejestvuje žiadna voľba, pretože on ti už dopredu ukazuje odpoveď na každú tvoju požiadavku. A táto odpoveď spočíva vo vlastnení, užívaní si.
Naším úsilím pri týchto stretnutiach bude rozpoznať a realizovať volanie Lásky, ktoré spočíva v nájdení určitého smerovania...
→ Otázky na zamyslenie
1. Mám nejaký projekt či víziu života?
2. Keď sa rozhodujem, siahnem po tom, čo je v tomto okamihu ľahšie a pohodlnejšie, alebo po tom, čo je ťažšie a ušľachtilejšie?
3. Pozerám aj na to, čo má čaká v ďalekej budúcnosti?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

suhlasim

(Maťo, 7. 1. 2009 22:16)

tak uz ziadne komentare mimo temy poprosim

teraz vazne

(cpt. Štefan, 7. 1. 2009 22:15)

je to naozaj pekne zamyslenie

No tak ...

(mjr. Lukáš, 7. 1. 2009 22:13)

toto má byť vážna téma, tak sa snažme o diskusiu na úrovni a nespomínajme tu kadekoho :-)

no ehm...

(cpt. Štefan, 7. 1. 2009 22:10)

s takou reklamou by som sa nechvalil ... rdasej nebyt s nimi v spojeni ..

tak p. cpt ...

(ppl. Maťo, 7. 1. 2009 22:08)

...k takymto zaverom by som sa neuchyloval...Ved p. kaplan je uz aj MEDIALNE dost znamy vdaka istemu nemenovanemu high-society paru z KE takze s klientelou urcite problem nema :)

preco ?

(cpt. Števo, 7. 1. 2009 22:00)

lebo ho nikto nepocuva ta aspon tu sa prezentuje ... :D

21. STOROČIE

(mjr. Lukáš, 7. 1. 2009 21:58)

No, áno v dnešnom digitálnom veku, to čo nie je na WEBE ako by ani neexistovalo takže treba makať aj na takejto forme prezentácie svojich myšlienok ;)

presne tak :)

(ppl. Maťo, 7. 1. 2009 21:54)

Treba byt iniciativny a v dnesnej dobe hlavne interaktivny a online!!! :-P :)

Pozeral

(mjr. Lukáš, 7. 1. 2009 21:52)

jasné, že som pozeral. LAe tú foto na kĺzaku ste tam nemusel dávať :-P

Pod Dominik, ides, zaber dedo

(cpt. Števo, 7. 1. 2009 21:48)

Pekne si to rozbehol len tak dalej ...

Tak trochu...

(Domi, 7. 1. 2009 21:20)

Zverejniť tie nase sv. omše a možnože ešte niečo dodame... Pozeral si fotky???

Nooo

(mjr. Lukáš, 7. 1. 2009 20:43)

takže kap. Dominiky je späť, som zvedavý čo nám všetkým prinesie... ;)