Jdi na obsah Jdi na menu

Čítajúc a zamýšľajúc sa

Rubriky

Sociológia migrácie

Příspěvků: 9

Masmédia

Příspěvků: 1

Z ulice

Příspěvků: 3

Sociológia

Příspěvků: 2

Múdroslovie

Příspěvků: 3

Ekumenizmus

Příspěvků: 2

Zasmejme sa

Příspěvků: 2

Příspěvky

Som to ja?

8. 4. 2020

zrely.jpg

Všetci poznáme múdrosť i tragickosť, ktorá sa skrýva v ľudovom porekadle: Nekrič hop, kým nepreskočíš! Ja v ňom vnímam ukryté tajomstvo ľudskej osoby. Človek vo svojej každodennosti je schopný všetkého. Vie vykonať nesmierne dobro a vznešené činy, ale i prijať úlohu ničiteľa (často vedome, inokedy nevedomky). Preto na hodnotenie je potrebné počkať si na ten správny čas.

 
 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Súcit a jeho ponuka

7. 12. 2019

sucitboha.jpgPred nejakým časom som našiel nádhernú definíciu súcitu. Autor ho definoval ako „prejav istého druhu bezpodmienečnej lásky, ktorá pre svoju podstatu nežiada nič na výmenu“. Ide o spoluúčasť na živote toho druhého podľa konkrétnych možností súcitiaceho. Ona sa realizuje prostredníctvom úprimného pozorovania, vnútorného prežívania, vykročenia voči núdznemu a konkrétnou pomocou.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Návrat k víziám

1. 12. 2019

novyzivot.jpgNaše zmysly sú schopné zachytiť neskutočné množstvo podnetov v jednom okamihu. Avšak ľudský mozog má nevšednú kapacitu filtrovať mnohé z týchto podnetov a vybrať jeden-dva, ktorými sa vedomie zaoberá. Ostatné sú filtrované, potlačené ako nepodstatné a neužitočné. Bez tejto schopnosti by sa človek zbláznil. Na druhej strane, môže sa stať, že prehliadne podstatné skutočnosti.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Bezhraničná láska

26. 3. 2018

http://images.unadonna.it/2013/01/iStock-615986180.jpgPoznáme ľudovú múdrosť, ktorá hovorí, že “Láska nepozná hranice”. Niekedy sa čudujeme nad rozmarom zaľúbených, obetou milujúcich, starostlivosťou zamilovaných… Čo ich láska a odovzdanosť dokážu spôsobiť. Postoj, ktorý s. Tomáš Akvinský vyjadril: "Láska nepozná hranice v raste, pretože má účasť na nekonečnej láske, ktorý je Duch Svätý."

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Byť alebo byť obdivovaný

23. 2. 2016

http://www.cataniaperte.com/teatro/articoli/amleto.jpgProblém zla spočíva v tom že nie je ho možné vidieť. Môžeme vidieť len tragické následky takéhoto konania. Ešte tvrdším poznaním je to, že často tieto následky nepociťuje ten, ktorý toto zlo koná. Často sú to nevinní ľudia, ktorí sú následne vystavení tomuto zlu. Mnohí filozofi a teológovia sa snažili zadefinovať, čo je to zlo. Naposledy sol čítal myšlienku od známeho ruského imigranta, esejistu, básnika a laureata Nobelovej cena Josepha Brodského: “Zlo sa zakoreňuje vtedy, keď sa človek začína považovať za lepšieho, ako je ten druhý.”

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 3

Imigrácia a európsky kresťan

7. 9. 2015

http://www.orderofmalta.int/wp-content/uploads/2013/05/syrian-reKaždá farnosť, každá rehoľná komunita, každý kláštor, každé pútnické sanktuárium v Európe nech prijme jednu rodinu, počnúc mojou Rímskou diecézou”, tieto slová zazneli 6. septembra na námestí sv. Petra v Ríme z úst Svätého Otca. Zaznievajú ako protiklad k postoju krajín V4, ktoré odmietajú akékoľvek kvóty pre prijatie imigrantov. Pápež hovorí o jasnej kvóte pre ich prijatie.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Príležitosť

3. 8. 2015

http://img.tyt.by/p/0a/b/11_52_otel_ekspress_5.jpgJe obdivuhodné sledovať pohotovosť niektorých osôb v situáciách, kedy treba pomôcť, vyriešiť niečo, urobiť. Majú v sebe vybudovanú pripravenosť, ktorá ich vedie k všímavosti a zároveň otázke: „Čím ja môžem pomôcť? Čo môžem urobiť v danej chvíli? Ako môžem priložiť ruku k dielu?“ Čosi ich pohýna k opravdivej zaangažovanosti bez očakávania nejakej náhrady. Robia to s radosťou a nevšednou horlivosťou.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Práca ženy

29. 7. 2015

http://www.vitadamamma.com/wp-content/uploads/2014/02/stayathome

Psychológia nás učí, že ženy na rozdiel mužov dokážu robiť mnoho vecí naraz. Dokážu žehliť; nezabudnúť pritom skontrolovať hrniec, v ktorom sa varí polievka; mať pod dohľadom hrajúce sa dieťa; byť pripravená dať prať novú várku, keď skončí práčka nastavený program… Muž sa bude len čudovať, ako to jedna žena zvláda. Aktivizmus patrí do vybavenosti mnohých alebo dokonca všetkých žien.

 
 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 0

Právo nenarodiť sa

13. 3. 2015

http://16days.thepixelproject.net/wp-content/uploads/2012/11/HumPotrat ako právo je diametrálne odlišná skutočnosť ako potrat ako skutok. Mnohé ženy išli na slobodný potrat za rozličných extrémnych a beznádejných situácií. Muži, ktorí boli pri zrode tohto nového života, sa rozličnými spôsobmi zbavili zodpovednosti a nechali ženu v stave samoty a beznádeje. Ale teraz je to iné.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 1

Čo si myslia Slováci

8. 3. 2015

http://4.bp.blogspot.com/--eSG6AQ2NlU/TsWJSkMjnBI/AAAAAAAACrs/6lZnáma bieloruská spisovateľka Svetlana Aleksievic vo svojej knihe “Čas druhej ruky” napísala, že ak chce človek pochopiť stav vecí v Rusku a postkomunistických krajinách, nestačí sa zamerať na manifestácie na námestí, nestačí čítať noviny alebo sledovať televíziu. Je potrebné vstúpiť do domov a bytov, a hlavne vstúpiť do kuchýň.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Čítajúc a zamýšľajúc sa | Komentářů: 3