Jdi na obsah Jdi na menu

Bezhraničná láska

26. 3. 2018

http://images.unadonna.it/2013/01/iStock-615986180.jpgPoznáme ľudovú múdrosť, ktorá hovorí, že “Láska nepozná hranice”. Niekedy sa čudujeme nad rozmarom zaľúbených, obetou milujúcich, starostlivosťou zamilovaných… Čo ich láska a odovzdanosť dokážu spôsobiť. Postoj, ktorý s. Tomáš Akvinský vyjadril: "Láska nepozná hranice v raste, pretože má účasť na nekonečnej láske, ktorý je Duch Svätý."

Dnešné evanjelium prináša informáciu o Máriinom geste. Berie zo svojich zásob drahý nardový olej a pomaže ním Ježišove nohy. O pár dní budeme počuť, ako si Ježiš opáše zásteru a umýva nohy učeníkom. Obe tieto situácie prinášajú tvrdé protesty. Dnes je to Judáš, a o pár dní to bude Peter, ktorý bude mať výhrady k takémuto gestu.

To, čo ani jeden z nich v tom okamihu nepríjma, je bezodplatnosť takéhoto skutku. Pravá láska neráta náklady. Neprepočítava výdaje a výhodnosť. Hľadá možnosti, kde sa môže prejaviť. I v takýchto gestách. Výhady v tom momente prerušia takýto postoj a neumožnia vstúpiť do opravdivého vzťahu. Preto Ježiš pripomína tak Judášovi: "Nechaj ju, nech…”, ako aj Petrovi: "Ak ťa neumyjem, nebudeš mať podiel so mnou.” Ak nie sme schopní takto milovať, skúsme však nebrániť iným prejaviť takúto bezhraničnú lásku.

 

Jn 12,1-11: Šesť dní pred Veľkou nocou prišiel Ježiš do Betánie, kde býval Lazár, ktorého vzkriesil z mŕtvych. Pripravili mu tam hostinu. Marta obsluhovala a Lazár bol jedným z tých, čo s ním stolovali. Mária vzala libru pravého vzácneho nardového oleja, pomazala ním Ježišove nohy a poutierala mu ich svojimi vlasmi; a dom sa naplnil vôňou oleja. Tu jeden z jeho učeníkov, Judáš Iškariotský, ktorý ho mal zradiť, povedal: „Prečo nepredali tento olej za tristo denárov a nerozdali ich chudobným?“ Lenže to nepovedal preto, že mu šlo o chudobných, ale že bol zlodej. Mal mešec a nosil to, čo doň vkladali. Ježiš povedal: „Nechaj ju, nech to zachová na deň môjho pohrebu! Veď chudobných máte vždy medzi sebou, ale mňa nemáte vždy.“ Veľké množstvo Židov sa dozvedelo, že je tam, a prišli nielen kvôli Ježišovi, ale aby videli aj Lazára, ktorého vzkriesil z mŕtvych. A veľkňazi sa rozhodli, že zabijú aj Lazára, lebo preň mnohí Židia odchádzali a uverili v Ježiša.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář