Jdi na obsah Jdi na menu

Byť alebo byť obdivovaný

23. 2. 2016

http://www.cataniaperte.com/teatro/articoli/amleto.jpgProblém zla spočíva v tom že nie je ho možné vidieť. Môžeme vidieť len tragické následky takéhoto konania. Ešte tvrdším poznaním je to, že často tieto následky nepociťuje ten, ktorý toto zlo koná. Často sú to nevinní ľudia, ktorí sú následne vystavení tomuto zlu. Mnohí filozofi a teológovia sa snažili zadefinovať, čo je to zlo. Naposledy sol čítal myšlienku od známeho ruského imigranta, esejistu, básnika a laureata Nobelovej cena Josepha Brodského: “Zlo sa zakoreňuje vtedy, keď sa človek začína považovať za lepšieho, ako je ten druhý.”

Táto myšlienka nie je ďaleko od ponuky dnešného evanjelia, v ktorej Ježiš poukazuje na pokrytectvo zákonníkov a farizejov. Oni nahradili vrodenú túžbu po raste a potrebe byť milovaný, za túžbu nechať sa obdivovať inými a ovplyvňovať konanie druhých: “Všetko, čo robia, konajú iba preto, aby ich ľudia videli…”. Títo náboženskí vodcovia sú v skutočnosti otrokmi túžby byť obdivovaní. Byť neustále v pozornosti iných. Nechápu, že neustála závislosť na názore a na súde iných, nemôže nasýtiť túžbu človeka po plnosti každého dňa. Túžbu po raste a dokonalosti, kedy sa spoznávame ako tí, ktorí sú milovaní a dôležití.

Počas týchto pôstnych dní sme pozvaní praktizovať pôsť. Takýmto spôsobom zakúšame a súčasne meriame vzdialenosť medzi našimi túžbami či žiadostivosťou a tým, čo môžme nazvať duchovným pokrmom či Božou vôľou. Sme pozvaní skúmať naše správanie, uvažovať nad dobrom, ktoré sme sa ešte nenaučili konať. Súčasne spoznávame zlo, ktoré sme ešte nedokázali opustiť. Hovoríme o napredovaní po pôstnej ceste obrátenia, ktorá v nás vzbudzuje neustálu túžbu po neustálom raste a dokonalosti.

 

Mt 23,1-12: Ježiš povedal zástupom i svojim učeníkom: „Zákonníci a farizeji zasadli na Mojžišovu stolicu. Preto robte a zachovávajte všetko, čo vám povedia, ale podľa ich skutkov nerobte: lebo hovoria, a nekonajú. Viažu ťažké až neúnosné bremená a kladú ich ľuďom na plecia, ale sami ich nechcú ani prstom pohnúť. Všetko, čo robia, konajú iba preto, aby ich ľudia videli: rozširujú si modlitebné remienky a zväčšujú strapce na šatách, radi majú popredné miesta na hostinách, prvé stolice v synagógach, pozdravy na uliciach a keď ich ľudia oslovujú Rabbi. Vy sa nedávajte volať Rabbi, lebo len jeden je váš Učiteľ, vy všetci ste bratia. Ani Otcom nevolajte nikoho na zemi, lebo len jeden je váš Otec, ten nebeský. Ani sa nedávajte volať Učiteľmi, lebo len jediný je váš Učiteľ, Kristus. Kto je medzi vami najväčší, bude vaším služobníkom. Kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Post

(Maria, 23. 2. 2016 12:56)

Nikde vo Sv.pisme nie je napisane(ak ano,opravte ma),aky je to dobry post,alebo presny navod ako sa spravne postit.Pre mna je to velmi oslobodzujuce zistenie .Boh mi aj teraz dava slobodnu volbu vyberu. Dolezite je,aby ma ten moj post posunul blizsie k Nemu.

Re: Post

(Matulay, 23. 2. 2016 16:12)

O tom to je, kto mäso aj tak neje, tak o čom by bolo, keby sa ho zriekol. Musí sa zriecť niečoho čo má rád.

Komentár

(Matulay, 23. 2. 2016 14:46)

Mám už dosť rokov, aj tak ma to"myká" vytiahnuť do boja proti zlu.

V skutočnosti však zlo nemôže byť na Zemi porazené, je imanentnou súčasťou človeka a spoločnosti.

Všetko, čo vzniklo, živé i neživé raz zanikne. Zanikne náš vesmír, ak ich je viac zaniknú aj ony, a musí aj zaniknúť aj táto spoločnosť.

Stane sa to po definitívnom víťazstve zla na Zemi, keď do diania vstúpi Boh ako jediný sudca.