Jdi na obsah Jdi na menu

Čo si myslia Slováci

8. 3. 2015

http://4.bp.blogspot.com/--eSG6AQ2NlU/TsWJSkMjnBI/AAAAAAAACrs/6lZnáma bieloruská spisovateľka Svetlana Aleksievic vo svojej knihe “Čas druhej ruky” napísala, že ak chce človek pochopiť stav vecí v Rusku a postkomunistických krajinách, nestačí sa zamerať na manifestácie na námestí, nestačí čítať noviny alebo sledovať televíziu. Je potrebné vstúpiť do domov a bytov, a hlavne vstúpiť do kuchýň.

Pre post-komunistického človeka je kuchyňa odveké miesto diskusií. Pred 89 rokom tam bol priestor slobody a nadšenia, nenávisti i hrozby. Tam bolo jasné, kto je prenasledovateľ a kto obeť, kto nenávideniahodný a kto milovaný. Tam sa dalo zakričať v slobode: “Proletáři všech zemí vylížte si prdel!” Nie obývačka kam sa uvádzali len návštevy, kde to bolo strojené, vopred pripravené. Kuchyňa bola miestom našich najdôležitejších diskusií. Tam sa začínalo uvažovať a stíšeným hlasom vyjadrovať o nespokojnosti a potrebe zmeny. Tam sa otvárali otázky nad možnosťami a nemožnosťami. Tam sa tvorili lamentácie či spokojnosť nad mocou a nad vrchnými.

Toto neplatilo len v minulosti, toto platí aj v súčastnosti. Kuchyňa zostala miestom hromženia či jasania. Tu sa nachádza zdroj poznania vzťahu medzi národom a mocou, medzi národom a históriou. Tu sa otvárajú otázky po láske či nenávisti, po hodnotách a obmedzeniach, tu sa formujú detaily života a každodennosti. Odtiaľ vychádza muž i žena so svojou minulosťou i predstavou o budúcnosti. Tu sa buduje história i budúcnosť.
Teda, keď chcete spoznať: čo si myslí Slovák o homosexuálnych partnerstvách (pani Beňová); čo si myslí o gender ideológii (pani Pietruchová); čo si myslí o odluke Cirkvi od štátu (pán Krajcer); čo si myslí o korupcii (pán Fico), čo si myslí o súdnictve (pán Harabin); čo si myslí o Cirkvi (páni farári) a mohli by sme pokračovať… nestačí si prečítať v prieskumoch na objednávku, ani pozerať na ulici, ani čítať v novinách či sledovať v televízii, je potrebné ísť do kuchyne. Tam počúvajúc sa dozviete, čo si myslia Slováci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 11. 3. 2015 8:09)

Je to štylisticky dobré a nápadité, ale ako sociológ pripomínam: "Nehaňte sociologický výskum môj."

:)

(Maja, 10. 3. 2015 2:20)

Dobre si napisal...ked chcete poznat...problemom je;ze nechcu....

Re: :)

(Dominik, 10. 3. 2015 17:21)

Tak by sme im to mali pripomínať... Pri dobrom rezni či bôčiku sa najlepšie filozofuje...