Jdi na obsah Jdi na menu

Stretnutie dvoch svetov

12. 2. 2016

http://www.catholicnewsagency.com/images/size680/Russian_OrthodoDnes, v čase keď sa Európa ponorí do tmavej noci, sa stretnú Rímsky pápež a Moskovský patriarcha po prvýkrát v histórii. Všetko sa udeje na pôde kubánskeho medzinárodného letiska v Havane. Všetko pod dohľadom Raula Castra a možno aj Vladimíra Putina. Včera na letisku v Moskve sám Patriarcha Kirill vyjadril, že “táto cesta bude dlhá a ťažká” a bude vyžadovať “veľa fyzických a duchovných síl”. Neviem, či myslel túto konkrétnu cestu na Kubu alebo cestu stretnutia medzi Západom a Východom. Medzi dvoma svetmi, ktoré v sebe nesú svoje bohatstvo duchovnej, kultúrnej e liturgickej tradície. Zázrakom je, že toto všetko sa udeje v čase, kedy svetské vrchnosti Západu a Východu stavili na diametrálne odlišné politiky, ale stále s túžbou po moci nad “svojím” svetom. Rusko, na čele s prezidentom Putinom, nacionalisticky uzatvára pomyselné dvere dialógu a kompromisu. Západ na čele s USA a NATO s túžbou vyvážania idei demokracie, kapitalizmu a relativizmu.

Pokračovanie na blog.postoj.sk

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komentár

(Matulay, 16. 2. 2016 10:50)

Nechcem sa do toho miešať, ale potreba zmocniť sa ruských surovinových zdrojov sa stala pre USA nutnosťou. A nakoniec tie potrebuje aj celý svet na čele s Európou a Čínou.
Čo ostáva Rusku v takejto situácii? Pravoslávna viera a nacionalizmus. Aj keď nie som si istý, či obrana ruského národa pred zničením - je jednoducho nacionalizmom.

Re: Komentár

(Dominik, 17. 2. 2016 8:36)

Ja som si skôr položil otázku: Čo priniesol pozitívne nacionalizmus v histórii nejakému národu? Nie je potrebné hľadať niečo silnejšie a hlavne pozitívnejšie?