Jdi na obsah Jdi na menu

Práca ženy

29. 7. 2015

http://www.vitadamamma.com/wp-content/uploads/2014/02/stayathomePsychológia nás učí, že ženy na rozdiel od mužov dokážu robiť mnoho vecí naraz. Dokážu žehliť; nezabudnúť pritom skontrolovať hrniec, v ktorom sa varí polievka; mať pod dohľadom hrajúce sa dieťa; byť pripravená dať prať novú várku, keď skončí práčka nastavený program… Muž sa bude len čudovať, ako to jedna žena zvláda. Aktivizmus patrí do vybavenosti mnohých alebo dokonca všetkých žien.

Dnes slávime sv. Marty, sestry Lazára a Mária. Ženy, ktorá je vzorom takéhoto aktivizmu, z ktorého istým spôsobom profituje aj Ježiš. Dôkazom toho je famózna scéna, kedy jedna žena (Marta) sa chytá roboty, prípravy a obsluhy, kdežto druhá (Mária) si sadá k nohám hosťa a počúva slová Učiteľa. Pochádzajú z Betánia, ktorá je blízko Jeruzalema, kde sa vyberie Ježiš. Môžeme hovoriť o jeho neformálnej návšteve a prijatí zo strany sestier. Kristus, ktorý tam nachádza úžasné prijatie: počúvajúceho človeka, teplo priateľstva, horúci tanier polievky, radosť a pokoj na konci úmorného dňa stráveného ohlasovaním evanjelia medzi ľuďmi.

Marta je klasická žena, ktorá sa necháva unášať potrebou služby a vykonávania mnohých aktivít. Koľko jej podobných poznáme vo svojom okolí. Osoby, ktoré sú v pozadí príprav a organizácie mnohých osláv, stretnutí či podujatí. A tak svojho ducha a vzťah premietajú do tejto služby ľuďom. Nechajú navonok zviditeľniť to, čo nosia v sebe ako presvedčenie. Nie sú to sliepky, ktoré kotkodákajú pri každom znesení vajíčka, ale tiché a horlivé aktérky. Dnes je čas, aby sme si uvedomili silu takejto služby.

 

Lk 10,38-42: Ježiš vošiel do ktorejsi dediny, kde ho prijala do domu istá žena, menom Marta. Tá mala sestru menom Máriu, ktorá si sadla Pánovi k nohám a počúvala jeho slovo. Ale Marta mala plno práce s obsluhou. Tu zastala a povedala: „Pane, nedbáš, že ma sestra nechá samu obsluhovať? Povedz jej, nech mi pomôže!“ Pán jej odpovedal: „Marta, Marta, staráš sa a znepokojuješ pre mnohé veci, a potrebné je len jedno. Mária si vybrala lepší podiel, ktorý sa jej neodníme.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář