Jdi na obsah Jdi na menu

Upchávanie internetu

29. 6. 2015

http://www.justnews.it/wp-content/uploads/2015/01/umberto_eco1.jTaliansky spisovateľ a filozof Umberto Eco si popustil uzdu pri príležitosti prijatia doktorátu honoris causa v oblasti Komunikácie a masmediálnej kultúry, keď povedal, že nedokáže zniesť “imbecilov”, ktorí upchávajú internet s ich hlúposťami. Títo ponajprv rozprávali iba v baroch a krčmách po nejakom pohári vína, bez ktorého boli veľmi rýchlo umlčaní. Dnes však títo “imbecilovia” majú rovnaké právo slova ako laureáti Nobelovej ceny. Zároveň vstupuje na hranu, keď hovorí o istej nutnosti cenzúry, pričom nevie, komu by mala byť zverená. Napriek tomu hovorí o istej cenzúre zhora.

Ale filter imbecility (hlúposti) by mala byť diskusia, filter ignorancie by mala byť kultúra. Tak diskusia ako aj kultúra by sa mali ujednotiť a stretnúť, aby porazili “imbecilov”.

Je však aj realitou, že tento priestor masmediálnej siete je otvorený. Vytvára tak možnosti, kde sa môžu šíriť aj tie myšlienky a idei, ktoré nemajú nič spoločné s kultúrou a pravdou. Ak chýba osobná i spoločenská kultúra a diskusia, tieto myšlienky “imbecilov” nachádzajú živnú pôdu pre rast a šírenie. Kultúra znamená nehovoriť v priestore, ktorému nerozumiem. A schopnosť načúvať diskusii opravdivých znalcov témy.

Inšpirované názormi talianských denníkov.