Jdi na obsah Jdi na menu

Z ulice: Právnik

6. 3. 2015

http://www.uccronline.it/wp-content/uploads/2013/05/Legge-40.jpgPred pár dňami som vstúpil do jednej z Rímskych kaviarní, aby som si vypil kávu a narýchlo prečítal noviny. Prisadol som si k jednému chlapíkovi, ktorý mal pred sebou porozkladané papiere a čosi písal do počítača. Čítajúc noviny a vychutnávajúc chuť dobrej talianskej kávy som si všimol, že ten muž sa na mňa pozerá. Keď si uvedomil, že som si to všimol, pýta sa ma: “Ty si kňaz?” (zväčša si tu všetci tykajú). Ja mu hovorím: “Áno, ako si na to prišiel?” "Vieš, vy kňazi to máte napísané na čele. Ale nevedel by si mi povedať nejaký citát z evanjelia, ktorý hovorí o oddelení podstatného od nepodstatného”, pokračoval: “Vieš som advokát a pripravujem sa na jednu obhajobu. Mám rád použitie Písma, pretože to dáva rešpekt a dôstojnosť slov.” Ponúkol som mu podobenstvo o kúkoli z 13. kapitoly Matúšovho evanjelia. Hneď si to zapísal.

Už som noviny nedočítal, ale dozvedel som sa ako Talianska konštitúcia vníma človeka a jeho slobodu. Je zaujímavé, že z pozícii talianskeho práva život človeka je vlastníctvom štátu (či spoločnosti). Aj preto samovražda je "trestným činom”. Človek, pokúsiac sa o samovraždu je odsúdený (napr. povinné psychiatrické liečenie…). Hovoril: "Zákon tak chce definovať hodnotu každého človeka pre spoločnosť. Každý má určitý prínos pre štát, či v tomto momente alebo v budúcnosti. História učí, že aj tí na kraji spoločnosti využitím svojich talentov sa stávajú obrovským prínosom - napr. mnohí vynálezcovia."

PS: Nezabudnime oddeliť kúkoľ od pšenice… :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

K sociológii

(Matulay, 11. 3. 2015 8:28)

Práve v týchto dňoch ma napadlo niečo celkom iné, a to, že postmoderná spoločnosť je kvalitatívne celkom inou spoločnosťou ako tradičná a moderná, a to práve preto, lebo prudko sa vyvíjajúca technika začína definitívne vyčleňovať miliardy ľudí äosobitne z III: sveta, ale značnú časť aj technologicky vyspelých krajín, ktorí v nej nemajú miesto, pretože z nich nikdy nebudú informatici, anichemickí, či iní inžinieri a dokonca ani lekári, či právnici.
Tieto miliardy ľudí sú schopní vykonávať len jednoduché práce, ktorých je stále menej, lebo ich robia stroje. Tým pádom tieto miliardy nie sú zaujímavé, ani ako platiaci zákazníci, pretože nemajú peniaze. Inými slovami nie sú dobrí ani na to, aby ich bohatí a mocní aspoň vykorisťovali - už sa im to neoplatí.
Otázka je, čo s tým bohatí a mocní urobia - vieme dobre, že doteraz to bola vždy vojna ako prostriedok masového vyvražďovania ľudí.