Jdi na obsah Jdi na menu

Z ulice: Učiť sa, učiť sa, učiť sa...

10. 3. 2015

http://blog.sme.sk/blog/9199/178158/P1100107_klinec1.JPGV slovenskom jazyku máme super vyjadrenie "trafiť do čierneho". Onálepkujeme ním moment, ktorý prináša podstatný zvrat v nejakej udalosti, vyjadrenia alebo pomenovania. Je to okamih zabitia niečoho a zrodu niečoho nového. Môžme ho pomenovať aj ako počiatok víťazstva čohosi podstatného.

Takúto "nálepku" dávam aj príhovoru Mons. Jorge Carlos Patrón Wonga, sekretára pre semináre na Kongregácii pre klérus, ktorým sa prihovoril ku študentom a pedagógom počas slávnostnej omše patróna jednej z Pápežských univerzít v Ríme zvanej Angelicum. Vyzdvihol tri aspekty, ktoré by mali charakterizovať každé štúdium. Dá sa povedať, že by mali byť aj motívom pre každého: prečo študovať, prečo sa vzdelávať, prečo neustále čítať. Tie tri aspekty sú:

  1. Prepojenie štúdia s modlitbou. Ono to na prvý pohľad vyzerá ako náboženské klišé, ale je neskutočnou pravdou. Ide o pohltenie človeka pravdou, ktorá ho privedie k uvažovaniu nad tým, čo je očiam neviditeľné.
  2. Každý študent prichádza z rôzneho prostredia (napr. na univerzitách v Ríme je to ešte viac charakteristické - pochádzame totiž z rôznych kontinentov sveta) a z rôznych životných skúseností, ktoré štúdiom obohacuje a pretvára. Ide o situácie obrátenia či konverzie postojov, vzťahov, myšlienok. Teda štúdium človeku umožňuje neustálu konverziu, aspekt permanentnej formácie. Človek je pozvaný k neustálej metanoi vo vzťahu voči svetu, sebe i Bohu. Táto metanoia nie je realitou zajtrajška ale dneška. Dnes je čas otvoriť knihu, vytvoriť priestor obrátenia.
  3. Štúdium takto prežívané zároveň vytvára priestor pre rast ducha spoločenstva. Štúdium, modlitba a konverzia srdca sa predstavujú v spoločenstve ako rast dneška. Kto z nás nezažil plnohodnotné debaty, ktoré otvárali nové obzory a pohľady?

Tieto tri skutočnosti sa môžu stať skrze každého človeka niečim konkrétnym. Teda hor sa, zobrať do ruky knihu a ako povedal súdruh: "Učiť sa, učiť sa, učiť sa..."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář