Jdi na obsah Jdi na menu

Môžu masmédiá rozbiť rodinu?

16. 3. 2007
Sledovanie televízie, rozhlasu, filmov, používanie počítačových hier a programov či internetu patrí ku každodennej súčasti života veľkého počtu rodín. Dokonca tempo a obsah rodinného života v mnohých rodinách určuje televízny program, ku ktorému v súčasnosti pribudol nový prostriedok, ktorým je počítač.

Mnohí poukazujú na skutočnosť, že sami zažili, ako médiá rozdelili rodinu. Ako sa stráca dialóg medzi členmi rodiny, pretože jeden venuje svoj čas počítaču, druhý televízii, ďalší počúvaniu rádia a muziky. Treba mať na pamäti, že v tomto prípade ony sú skôr prejavom rozdelenia a nie príčinou zjednotenia. Ak sa manžel sústreďuje na sledovanie športových prenosov a nevenuje svoj čas manželke, je sledovanie televízie prostriedok, ako sa od partnerky izolovať. Nie je možné predpokladať, že túto situáciu spôsobila televízia?
Prvý problém je spravidla často definovaný rozličnými preferenciami u členov rodiny, pokiaľ ide o výber programov, a že rodina pred obrazovkou a počítačom upadá do pasivity. Naozaj médiá v mnohom ovplyvňujú naše moderné rodiny, ktoré často namiesto toho, aby trávili čas spolu, sedia, síce spolu pred televíznou obrazovkou, ale nevedia si navzájom darovať tento čas. Médiá sa stávajú nepriateľom budovania rodiny, veď ako sa majú jej členovia medzi sebou rozprávať, keď sa o ich pozornosť uchádza program v živých farbách.
Pribúda ľudí, ktorí trávia svoj voľný čas pred touto ponúkanou zábavou a takto ubúda z ich života aktívna rekreácia, šport, turistika. Nie je čas na pokojné rozhovory a hry s deťmi, stále ubúda a vytráca sa trpezlivosť v počúvaní. Chýba poznanie o tom druhom, ktorý žije vedľa mňa. Našu pozornosť upútavajú mnohé informácie z médií, ktoré sa snažia často rozdiskutovať o nediskutovateľnom, spochybňovať to, čo tvorí predstavu o vkuse a slušnosti.
Týmto spôsobom podkopávajú základy rodiny a to čo ponúka morálka, spoločenská a kresťanská etika.
Ale z druhej strany tento názor neberie do úvahy inú možno aj pravdepodobnejšiu predstavu, že médiá ponúkajú členom rodiny podnety k rozhovoru. Členovia rodiny tak nesedia pred televíznou obrazovkou bez slova, pohrúžení každý do svojho osobného sveta, ale diskutujú o tom, čo vidia, čo ich oslovilo. Aby deti unikli televíznemu otroctvu, potrebujú našu pomoc – spoločné sledovanie televízie či videa, poučenie o druhoch muziky podávanej rádiom, službe internetu...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář